برنامه نویسی درتعامل با یادگیری ماشینی

 

اگر از شما این سوال پرسیده شود که در میان زبان‌های رایج برنامه‌نویسی که امروزه به کار گرفته می‌شوند کدامیک از آن‌ها به شما اجازه می‌دهند در سریع‌ترین زمان برنامه‌ای بنویسید که روی پلتفرم های مختلف قابل اجرا باشد چه جوابی می‌دهید؟ آیا جواب شما پایتون نخواهد بود؟ یکی از قابلیت‌های اعجاب‌برانگیز پایتون این است که اجازه می‌دهد روی یک پلتفرم برنامه خود را بنویسید، اما روی سایر پلتفرم‌ها آن‌ها اجرا کنید. اما فراتر از این مباحث، اگر از شما این سوال پرسیده شود که مناسب‌ترین زبان برای کار با الگوریتم های یادگیری ماشین چه زبانی است پاسخ شما چه خواهد بود؟ زبانی که به شما اجازه دهد بر مبنای یک ترکیب نحوی ساده اما انعطاف‌پذیر بتوانید الگوریتم‌های یادگیری ماشین را پیاده‌سازی کنید.

نام کتاب: یادگیری ماشین در عمل با پایتون 
(Python: Real World Machine Learning s)
ناشر: Packt Publishing Ltd
نویسنده: پراتیک جوشی (Prateek Joshi)
سال انتشار: 2016
شابک: 978-1-78712-321-2
تعداد صفحات: 983 صفحه

https://www.shabakeh-mag.com/sites/default/files/styles/content/public/images/body/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%20%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86%20%D8%AF%D8%B1%20%D8%B9%D9%85%D9%84%20%D8%A8%D8%A7%20%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D9%88%D9%86%20%282%29.jpg?itok=6uQVnlCr

شرح مختصری از کتاب
 در مقدمه این کتاب آمده است: «اگر به دنبال آن هستید تا مشکلات مربوط به علوم داده‌ها را حل کرده و بر چالش‌های موجود در این زمینه غلبه کنید، به ابزاری کارآمد نیاز دارید. بهترین فناوری که در این زمینه پیش روی شما قرار دارد یادگیری ماشین است و مناسب‌ترین ابزاری که در این راه به شما کمک می‌کند پایتون است. با توجه به این‌که یادگیری ماشین به یکی از جریان‌های اصلی دنیای مدرن داده محور امروزی تبدیل شده است و این فناوری در ابزارهای مختلف از روبات ها گرفته تا ماشین‌های خودران به کار گرفته می‌شود پس جای تعجب نیست که شرکت‌ها به شدت به دنبال نیروهای متخصص در این زمینه باشند.»

 • در فصل اول این کتاب به شما نشان می‌دهد که یادگیری تحت نظارت چیست، چگونه می‌توانید از طریق تکنیک‌های مختلف پیش پردازشی روی داده‌ها انجام دهید. در ادامه این فصل با مفاهیم نرمال‌سازی، برچسب‌گذاری، ساخت رگرسیون‌های مختلف خطی، بیضوی و.... آشنا خواهید شد.
 • در فصل دوم کتاب با مفهوم طبقه‌بندی داده‌ها در حوزه یادگیری ماشین آشنا خواهید شد. طبقه‌بندی به فرآیند به‌کارگیری ویژگی‌ها و مشخصات داده‌ها به منظور جداسازی آن‌ها اشاره دارد. این فصل اطلاعات خوبی در ارتباط با مسائل طبقه‌بندی که در زمینه یادگیری تحت نظارت مفید هستند در اختیارتان قرار می‌دهند.
 • در فصل سوم، با تکنیک‌های مدل‌سازی پیش‌بینی کننده آشنا خواهید شد. در این فصل با ماشین بردار پشتیبانی، نحوه ساخت SVM ، ساخت یک رویداد پیش‌بینی کننده آشنا خواهید شد.
 • در فصل چهارم، با مفهوم خوشه‌بندی در حوزه یادگیری بدون ناظر آشنا خواهید شد. این فصل به شما نشان می‌دهد که چطور از الگوریتم k-mean به منظور خوشه‌بندی داده‌ها استفاده کرده، چطور می‌توانید از ابزارهای وکتور برای فشرده‌سازی یک ایمیج استفاده کرده، چطور می‌توانید یک مدل خوشه‌بندی Mean Shift را ایجاد کرده، چطور می‌توانید از ابزارهای خوشه‌بندی زنجیره‌ای برای گروه‌بندی داده‌ها استفاده کرده، عملکرد الگوریتم‌های خوشه‌بندی را ارزیابی کرده و از بهترین الگوها در این زمینه استفاده کنید.
 • در فصل پنجم، با نحوه تحلیل داده‌های متنی آشنا خواهید شد. در این فصل با نحوه پیش‌پرداز داده از طریق به‌کارگیری تکنیک نشانه‌گذاری، تبدیل متن به فرم پایه از طریق به‌کارگیری lemmatization، ساخت یک مدل bag-of-words، ساخت یک طبقه‌بندی کننده متون، شناسایی الگوها در متن از طریق به‌کارگیری مدل‌ها آشنا می‌شوید.
 • در فصل ششم با تکنیک‌های رایج در زمینه تشخیص صوت آشنا می‌شوید. این فصل به شما نشان می‌دهد چطور می‌توانید داده‌های صوتی را خوانده، سیگنال‌های صوتی را تبدیل کرده، سیگنال‌های صوتی را از طریق پارامترهای پیشرفته تولید کرده، فرکانس‌ها را از درون صداها استخراج کرده، مدل‌های مارکو پنهان ایجاد کرده، یک تشخیص دهنده صدا ایجاد کرده و چطور داده‌‌ها را برش زمانی بزنید.
 • در فصل هفتم، با مفهوم تحلیل محتوای تصاویر آشنا خواهید شد. این فصل نشان می‌دهد چطور از ابزار OpenCV-Python برای انجام عملیات مختلف روی تصاویر استفاده کنید. لبه‌ها را شناسایی کرده، هیستاگرام‌ها را ارزیابی کرده و در مجموع چطور تصاویر را پردازش کنید.
 • در سایر فصل‌های این کتاب با مبحث تشخیص تصویر از طریق به‌کارگیری ابزارهای بیومتریک، شبکه‌های عمیق عصبی، مجازی‌سازی داده‌ها و شبکه های باور عمیق آشنا خواهید شد.

منبع:ماهنامه شبکه 208

 

 

  نظرات

  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  کلینیک سلامت
  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  سالیانه افراد زیادی به دلیل عدم تزریق به موقع خون و فرآورده های خونی جانشان را از دست می دهند.با کمک این ابداع جدید پژوهشگران می توان از این نوع رخدادهای ناگوار جلوگیری کرد.
    2019-10-05 08:28:40
  جاه طلبی جدید فیس بوک
  واقعیت افزوده
  جاه طلبی جدید فیس بوک
  در حال حاضر صدها کارمند فیس‌بوک در حال کار روی این پروژه هستند و تلاش می‌کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن محصول مذکور را وارد بازار کنند.
    2019-09-29 11:17:45
  اینتل درالمپیک 2020
  تازه های فناوری
  اینتل درالمپیک 2020
  اینتل زمان زیادی برای کار بر روی واقعیت مجازی گذاشته و نتایج آن در ماه جولای سال 2020 ،همزمان با آغاز بازی‌های المپیک دیده خواهد شد.
    2019-09-27 13:07:35
  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  زندگی شهری
  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  شبکه های هوشمند، کنترل از راه دور، استفاده از GIS که اغلب مربوط به شهرهای حاضر در موقعیت ساحلی است، استفاده از SCADA و مدل ها و ابزارهای بهینه سازی، از شاخص های اصلی مورد بررسی در نمونه های اجرا شده شهر هوشمند هستند.
    2019-09-03 12:05:24
  پاییز امسال با وای فای6
  تازه های فناوری
  پاییز امسال با وای فای6
  دستگاه‌هایی که از این فناوری تازه پشتیبانی می‌کنند، قیمت بالایی خواهند داشت و روترهای نسل جدید وای‌فای نیز بسیار گران قیمت خواهند بود.
    2019-09-01 10:35:36
  پای درس سنجاقکها
  دانش روز
  پای درس سنجاقکها
  الگوگیری از هوش حشرات در ابزارهای جنگی از جمله تحقیقات گسترده دانشمندان علوم دفاعی محسوب می‌شود که تاکنون نتایج زیادی نیز در بر داشته است .
    2019-08-24 09:52:23
  آینده هوشمند
  فناوریهای برتر
  آینده هوشمند
  در گزارش GIV به این مورد نیز اشاره شده که تا سال 2025 حوزه‌های مختلف فناوری مانند پوشش شبکه‌های 5G، ربات‌های خانگی و دستیارهای هوش مصنوعی به چه جایگاهی می‌رسند.
    2019-08-19 11:31:39