ماموریت ۱.۵ میلیارد دلاری

کاوشگر خورشیدی پارکر از زمان پرتاب تاکنون داده‌های منحصربه فردی به زمین ارسال کرده است.کارشناسان ناسا اعلام کرده اند به زودی اولین نتیجه‌های علمی مربوط به یافته‌های طبقه بندی شده و دریافتی از کاوشگر خورشیدی پارکر را منتشر خواهند کرد.این کاوشگر سریع‌ترین سفینه فضایی دست ساخته انسان بوده که تاکنون موفق به رسیدن به فاصله منحصربه فردی از خورشید شده است.

این کاوشگر در آگوست ۲۰۱۸ درماموریتی ۱.۵ میلیارد دلاری برای کشف اسرار ستاره خورشید به فضا پرتاب شد. هدف کارشناسان از پرتاب این کاوشگر شناسایی جریان تولید شده از ذره‌های متصاعد شده از خورشید است که با نام بادهای خورشیدی شناخته می‌شود.

از دیگر اهداف‌ کارشناسان از ارسال این کاوشگر به فضا، گرمای بسیار فراوان جو بیرونی خورشید یا تاج آن به نسبت سطح ستاره خورشید است. درجه حرارت تاج خورشید می‌تواند تا ۱.۱ میلیون درجه سلیسیوس برسد؛ درحالیکه سطح خورشید درجه حرارتی برابر با ۶۰۰۰ درجه سلیسیوس دارد.

کاوشگر پارکر هر ۵ ماه یکبار  یک مدار به ستاره خورشید نزدیک می‌شود و اطلاعات منحصربه فردی را به زمین ارسال می‌کند. اکنون این کاوشگر در فاصله ۲۴ میلیون کیلومتری از سطح خورشید قرار دارد. پیش‌تر نزدیک‌ترین فاصله به ستاره خورشید به وسیله کاوشگر ساخته شده به دست محققان به فاصله ۴۲.۷۳ میلیون کیلومتری بوده است.

آن کاوشگر هلیوس ۲ نام داشت که با سرعت ۲۴۶.۹۶۰ کیلومتر درساعت به سوی خورشید پرواز کرد. بعدها کاوشگرهای دیگری از جمله کاوشگر جونو که برای مطالعه درباره سیاره مشتری ساخته شده است این رکورد را شکست و با سرعت ۲۶۵.۰۰۰ به سوی مشتری پرواز کرد.

کاوشگر پرسرعت پارکر به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود

اکنون کاوشگر خورشیدی پارکر با سرعت ۳۴۳.۱۸۱ کیلومتر در ساعت به سوی خورشید درحال حرکت است و از فاصله اش نسبت به خورشید می‌کاهد. برای محافظت در برابر تابش‌های شدید اشعه‌های خورشیدی، کاوشگر پارکر مجهز به پوششی زرهی است. این پوشش نوعی صفحه محافظتی از جنس کامپوزیت با ضخامت حدود ۱۱.۴ سانتی متر است که می‌تواند از کاوشگر دربرابر گرما و تابش شدید خورشید محافظت کند.

از جمله تجهیزات همراه کاوشگر پارکر می‌توان به Fields Experiment اشاره کرد که برای بررسی میدان‌ها و امواج الکتریکی و مغناطیسی خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ابزار ISoIS برای بررسی الکترون ها، پروتون‌ها و یون‌های سنگین که با سرعت زیاد در جو خورشید و اطراف آن شتاب می‌گیرند،مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانشمندان امیدوارند با مطالعه و بررسی بر روی داده‌های ارسالی از کاوشگر خورشیدی پارکر بتوانند به اطلاعات منحصربه فردی درباره ستاره خورشید، توفان‌های خورشیدی، تخمین دقیق درجه حرارت سطح و تاج آن دست یابند.

شناسایی دوره‌های توفان خورشیدی می‌تواند سبب آمادگی بهتر بر روی زمین و در ایستگاه فضایی برای مواجه با میزان فراوان اشعه‌های کیهانی شود. توفان‌های خورشیدی می‌توانند سبب آسیب به تاسیسات، خراب شدن سیستم‌های الکتریکی، اختلال در حرکت هواپیماها و افزایش میزان صدمه و آسیب افراد در زمان مجاورت درکنار اشعه خورشید و افزایش خطر ابتلا به سرطان شوند.

کارشناسان درنظر دارند در طول ماموریت کاوشگر خورشیدی پارکر بتوانند مراحل مختلف چرخه فعالیت ۱۱ ساله خورشید را مورد مطالعه قراردهند. آنها امیدوارند این کاوشگر بتواند برای مدت زمان کافی تا زمان اتمام ماموریت خود در سال ۲۰۲۵ در مدار به دور ستاره خورشید باقی بماند.

اکنون کاوشگر پارکر هر ۱۵۰ روز زمینی یک بار به دور ستاره خورشیدی می‌چرخد که اواخر ماموریت با نزدیک شدن کامل به ستاره خورشید این بازه زمانی به ۸۸ روز می‌رسد. مدار نهایی کاوشگر خورشیدی پارکر حدود ۶.۱۶ میلیون کیلومتر از سطح خورشید خواهد بود و حداکثر سرعت کاوشگر در آن زمان به ۶۹۰ هزار کیلومتر درساعت خواهد رسید.

منبع:مشرق

  نظرات

  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  نرم افزارها
  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  کاربران گوشی‌های هوشمند هر روز بارها و بارها اپلیکیشن‌های مختلفی را کنترل می‌کنند و ساعت‌ها از آنها استفاده می‌کنند ولی به نظر می‌رسد حذف برخی از این اپلیکیشن‌ها کیفیت زندگی شخصی و حرفه‌ای را ارتقا دهد.
    2020-01-02 09:42:00
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  معرفی کتاب
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  در این کتاب عملکرد دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در جهت استفاده از فضای سایبری به منظور تأثیرگذاری بر افکار عمومی کاربران ایرانی اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است.
    2020-01-02 09:08:36
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  رسانه های اجتماعی
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  تعداد کاربران واتس‌آپ در مقایسه با رقبایی نظیر فیس‌بوک مسنجر (1.3 میلیارد نفر کاربر فعال ماهانه)، وی‌چت (1.112 میلیارد نفر کاربر) و اینستاگرام (1 میلیارد کاربر) به‌مراتب بیش‌تر است.
    2020-01-01 10:17:54
  انگلیس و چالش هوآوی
  شرکت ها و برندها
  انگلیس و چالش هوآوی
  گزارش های مختلف از انگلیس نشان می دهد مقامات امنیتی به نخست وزیر کشور چراغ سبز داده اند تا از تجهیزات هواوی در شبکه۵G این کشور استفاده کند.
    2019-12-31 10:17:02
  چشمان شهر
  دانش روز
  چشمان شهر
  بسیاری از صاحب نظران و متخصصان امور سیاسی و اجتماعی که از تبعات خطرناک همه گیر شدن این فناوری نگران هستند، می‌گویند از اینکه دولت چین فرصتی برای بحث و تبادل نظر در این زمینه با استفاده از هنر به وجود آورده خرسند هستند. آورده خرسند هستند.
    2019-12-27 09:32:02
  بزرگترین اینترانت جهان
  اینترنت
  بزرگترین اینترانت جهان
  قرار است وزیر ارتباطات روسیه گزارشی درباره نتایج آزمایش ها جهت بررسی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، تهیه کند.
    2019-12-25 09:00:48
  ادعای سنگین اپل
  شرکت ها و برندها
  ادعای سنگین اپل
  برای شرکت در این طرح فرد ابتدا باید گزارشی مختصر و مفید از مشکلی که در سیستم پیدا کرده است، به همراه نمونه کار، بنویسد و برای شرکت ارسال کند.
    2019-12-24 09:50:52
  اینترنت دراستخدام چین
  اینترنت
  اینترنت دراستخدام چین
  قرار است این قوانین از یکم مارس اجرایی شوند. این درحالی است که براساس قوانین جدید مدیریت حساب های کاربری، فرایندهای ثبت نام، کنترل محتوا و شایعات نیز سختگیرانه تر می شود.
    2019-12-23 11:28:11
  پاشنه آشیل آمازون
  شرکت ها و برندها
  پاشنه آشیل آمازون
  این مجموعه که طی یک دهه اخیر به یکی از مهم‌ترین شرکت‌ها تبدیل شده، در ده سال آینده به مهم‌ترین شرکت جهان مبدل خواهد شد.
    2019-12-16 09:13:29
  قراردادی برای "وب"
  اینترنت
  قراردادی برای "وب"
  تیم برنرز لی مخترع "وب"از دولت ها، شرکت ها و مردم خواسته به این برنامه عمل کنند.اومی گوید: قدرت وب زندگی مردم را دگرگون می کند. اما اگر اکنون وارد عمل نشویم و از سواستفاده از وب جلوگیری نکنیم در معرض خطر قرار می گیریم.
    2019-11-26 09:04:56