ماموریت ۱.۵ میلیارد دلاری

کاوشگر خورشیدی پارکر از زمان پرتاب تاکنون داده‌های منحصربه فردی به زمین ارسال کرده است.کارشناسان ناسا اعلام کرده اند به زودی اولین نتیجه‌های علمی مربوط به یافته‌های طبقه بندی شده و دریافتی از کاوشگر خورشیدی پارکر را منتشر خواهند کرد.این کاوشگر سریع‌ترین سفینه فضایی دست ساخته انسان بوده که تاکنون موفق به رسیدن به فاصله منحصربه فردی از خورشید شده است.

این کاوشگر در آگوست ۲۰۱۸ درماموریتی ۱.۵ میلیارد دلاری برای کشف اسرار ستاره خورشید به فضا پرتاب شد. هدف کارشناسان از پرتاب این کاوشگر شناسایی جریان تولید شده از ذره‌های متصاعد شده از خورشید است که با نام بادهای خورشیدی شناخته می‌شود.

از دیگر اهداف‌ کارشناسان از ارسال این کاوشگر به فضا، گرمای بسیار فراوان جو بیرونی خورشید یا تاج آن به نسبت سطح ستاره خورشید است. درجه حرارت تاج خورشید می‌تواند تا ۱.۱ میلیون درجه سلیسیوس برسد؛ درحالیکه سطح خورشید درجه حرارتی برابر با ۶۰۰۰ درجه سلیسیوس دارد.

کاوشگر پارکر هر ۵ ماه یکبار  یک مدار به ستاره خورشید نزدیک می‌شود و اطلاعات منحصربه فردی را به زمین ارسال می‌کند. اکنون این کاوشگر در فاصله ۲۴ میلیون کیلومتری از سطح خورشید قرار دارد. پیش‌تر نزدیک‌ترین فاصله به ستاره خورشید به وسیله کاوشگر ساخته شده به دست محققان به فاصله ۴۲.۷۳ میلیون کیلومتری بوده است.

آن کاوشگر هلیوس ۲ نام داشت که با سرعت ۲۴۶.۹۶۰ کیلومتر درساعت به سوی خورشید پرواز کرد. بعدها کاوشگرهای دیگری از جمله کاوشگر جونو که برای مطالعه درباره سیاره مشتری ساخته شده است این رکورد را شکست و با سرعت ۲۶۵.۰۰۰ به سوی مشتری پرواز کرد.

کاوشگر پرسرعت پارکر به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود

اکنون کاوشگر خورشیدی پارکر با سرعت ۳۴۳.۱۸۱ کیلومتر در ساعت به سوی خورشید درحال حرکت است و از فاصله اش نسبت به خورشید می‌کاهد. برای محافظت در برابر تابش‌های شدید اشعه‌های خورشیدی، کاوشگر پارکر مجهز به پوششی زرهی است. این پوشش نوعی صفحه محافظتی از جنس کامپوزیت با ضخامت حدود ۱۱.۴ سانتی متر است که می‌تواند از کاوشگر دربرابر گرما و تابش شدید خورشید محافظت کند.

از جمله تجهیزات همراه کاوشگر پارکر می‌توان به Fields Experiment اشاره کرد که برای بررسی میدان‌ها و امواج الکتریکی و مغناطیسی خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ابزار ISoIS برای بررسی الکترون ها، پروتون‌ها و یون‌های سنگین که با سرعت زیاد در جو خورشید و اطراف آن شتاب می‌گیرند،مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانشمندان امیدوارند با مطالعه و بررسی بر روی داده‌های ارسالی از کاوشگر خورشیدی پارکر بتوانند به اطلاعات منحصربه فردی درباره ستاره خورشید، توفان‌های خورشیدی، تخمین دقیق درجه حرارت سطح و تاج آن دست یابند.

شناسایی دوره‌های توفان خورشیدی می‌تواند سبب آمادگی بهتر بر روی زمین و در ایستگاه فضایی برای مواجه با میزان فراوان اشعه‌های کیهانی شود. توفان‌های خورشیدی می‌توانند سبب آسیب به تاسیسات، خراب شدن سیستم‌های الکتریکی، اختلال در حرکت هواپیماها و افزایش میزان صدمه و آسیب افراد در زمان مجاورت درکنار اشعه خورشید و افزایش خطر ابتلا به سرطان شوند.

کارشناسان درنظر دارند در طول ماموریت کاوشگر خورشیدی پارکر بتوانند مراحل مختلف چرخه فعالیت ۱۱ ساله خورشید را مورد مطالعه قراردهند. آنها امیدوارند این کاوشگر بتواند برای مدت زمان کافی تا زمان اتمام ماموریت خود در سال ۲۰۲۵ در مدار به دور ستاره خورشید باقی بماند.

اکنون کاوشگر پارکر هر ۱۵۰ روز زمینی یک بار به دور ستاره خورشیدی می‌چرخد که اواخر ماموریت با نزدیک شدن کامل به ستاره خورشید این بازه زمانی به ۸۸ روز می‌رسد. مدار نهایی کاوشگر خورشیدی پارکر حدود ۶.۱۶ میلیون کیلومتر از سطح خورشید خواهد بود و حداکثر سرعت کاوشگر در آن زمان به ۶۹۰ هزار کیلومتر درساعت خواهد رسید.

منبع:مشرق

  نظرات

  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  این تراشه می‌تواند عملکرد هوش مصنوعی پنج پتافلاپ را ارائه کند و به‌این‌ترتیب قدرت و قابلیت‌های یک پایگاه داده کامل را برای اولین بار در یک پلتفرم گرد هم بیاورد.
    2020-06-23 10:53:33
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  اینترنت
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  پشتیبانان حریم شخصی باانتقاداز وضع ماده قانونی جدید،میگویندچنین قانونی شرکت های خصوصی را وادار می‌کند در ساخت مخزنی از اطلاعات شخصی افراد به پلیس کمک کنند.
    2020-06-20 18:57:04
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  کلینیک سلامت
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  همچنین ممکن است دیدن نور مادون قرمز میسر شود، که عملا به معنای دید در شب خواهد بود. این هدف با استفاده از متریال‌‌های دیگر در بخش‌های مختلف "چشم الکتروشیمیایی" امکان‌پذیر است.
    2020-06-20 18:24:40
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  اقتصاد
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جزو معدود کشورهای نفت خیزی هستیم که می‌توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد مملکت را بچرخانیم.
    2020-06-15 06:33:00
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  تازه های کسب و کار
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  دوران قرنطیقه ضررهای مالی و انسانی بسیاری به همراه داشت، اتفاقی که شاید نمونه آن را در جنگ‌های جهانی دیده باشیم. اما دوران قرنطینه کرونا که همچنان باید جدی گرفته شود، درس‌های مهمی با خود به همراه داشت.
    2020-06-13 11:26:28
  «کچ‌آپ»، برنامه جدید فیس‌بوک
  رسانه های اجتماعی
  «کچ‌آپ»، برنامه جدید فیس‌بوک
  این برنامه مدتی است که در حال توسعه قرار دارد و متخصصان این شرکت با تمام توان روی آن کار می‌کنند. در حال حاضر این برنامه در آمریکا در دسترس و قابل استفاده است و کاربران دستگاه‌های اندروید و آی.اُ.اس می‌توانند از آن استفاده کنند.
    2020-06-09 10:11:30