ماموریت ۱.۵ میلیارد دلاری

کاوشگر خورشیدی پارکر از زمان پرتاب تاکنون داده‌های منحصربه فردی به زمین ارسال کرده است.کارشناسان ناسا اعلام کرده اند به زودی اولین نتیجه‌های علمی مربوط به یافته‌های طبقه بندی شده و دریافتی از کاوشگر خورشیدی پارکر را منتشر خواهند کرد.این کاوشگر سریع‌ترین سفینه فضایی دست ساخته انسان بوده که تاکنون موفق به رسیدن به فاصله منحصربه فردی از خورشید شده است.

این کاوشگر در آگوست ۲۰۱۸ درماموریتی ۱.۵ میلیارد دلاری برای کشف اسرار ستاره خورشید به فضا پرتاب شد. هدف کارشناسان از پرتاب این کاوشگر شناسایی جریان تولید شده از ذره‌های متصاعد شده از خورشید است که با نام بادهای خورشیدی شناخته می‌شود.

از دیگر اهداف‌ کارشناسان از ارسال این کاوشگر به فضا، گرمای بسیار فراوان جو بیرونی خورشید یا تاج آن به نسبت سطح ستاره خورشید است. درجه حرارت تاج خورشید می‌تواند تا ۱.۱ میلیون درجه سلیسیوس برسد؛ درحالیکه سطح خورشید درجه حرارتی برابر با ۶۰۰۰ درجه سلیسیوس دارد.

کاوشگر پارکر هر ۵ ماه یکبار  یک مدار به ستاره خورشید نزدیک می‌شود و اطلاعات منحصربه فردی را به زمین ارسال می‌کند. اکنون این کاوشگر در فاصله ۲۴ میلیون کیلومتری از سطح خورشید قرار دارد. پیش‌تر نزدیک‌ترین فاصله به ستاره خورشید به وسیله کاوشگر ساخته شده به دست محققان به فاصله ۴۲.۷۳ میلیون کیلومتری بوده است.

آن کاوشگر هلیوس ۲ نام داشت که با سرعت ۲۴۶.۹۶۰ کیلومتر درساعت به سوی خورشید پرواز کرد. بعدها کاوشگرهای دیگری از جمله کاوشگر جونو که برای مطالعه درباره سیاره مشتری ساخته شده است این رکورد را شکست و با سرعت ۲۶۵.۰۰۰ به سوی مشتری پرواز کرد.

کاوشگر پرسرعت پارکر به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود

اکنون کاوشگر خورشیدی پارکر با سرعت ۳۴۳.۱۸۱ کیلومتر در ساعت به سوی خورشید درحال حرکت است و از فاصله اش نسبت به خورشید می‌کاهد. برای محافظت در برابر تابش‌های شدید اشعه‌های خورشیدی، کاوشگر پارکر مجهز به پوششی زرهی است. این پوشش نوعی صفحه محافظتی از جنس کامپوزیت با ضخامت حدود ۱۱.۴ سانتی متر است که می‌تواند از کاوشگر دربرابر گرما و تابش شدید خورشید محافظت کند.

از جمله تجهیزات همراه کاوشگر پارکر می‌توان به Fields Experiment اشاره کرد که برای بررسی میدان‌ها و امواج الکتریکی و مغناطیسی خورشید مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ابزار ISoIS برای بررسی الکترون ها، پروتون‌ها و یون‌های سنگین که با سرعت زیاد در جو خورشید و اطراف آن شتاب می‌گیرند،مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانشمندان امیدوارند با مطالعه و بررسی بر روی داده‌های ارسالی از کاوشگر خورشیدی پارکر بتوانند به اطلاعات منحصربه فردی درباره ستاره خورشید، توفان‌های خورشیدی، تخمین دقیق درجه حرارت سطح و تاج آن دست یابند.

شناسایی دوره‌های توفان خورشیدی می‌تواند سبب آمادگی بهتر بر روی زمین و در ایستگاه فضایی برای مواجه با میزان فراوان اشعه‌های کیهانی شود. توفان‌های خورشیدی می‌توانند سبب آسیب به تاسیسات، خراب شدن سیستم‌های الکتریکی، اختلال در حرکت هواپیماها و افزایش میزان صدمه و آسیب افراد در زمان مجاورت درکنار اشعه خورشید و افزایش خطر ابتلا به سرطان شوند.

کارشناسان درنظر دارند در طول ماموریت کاوشگر خورشیدی پارکر بتوانند مراحل مختلف چرخه فعالیت ۱۱ ساله خورشید را مورد مطالعه قراردهند. آنها امیدوارند این کاوشگر بتواند برای مدت زمان کافی تا زمان اتمام ماموریت خود در سال ۲۰۲۵ در مدار به دور ستاره خورشید باقی بماند.

اکنون کاوشگر پارکر هر ۱۵۰ روز زمینی یک بار به دور ستاره خورشیدی می‌چرخد که اواخر ماموریت با نزدیک شدن کامل به ستاره خورشید این بازه زمانی به ۸۸ روز می‌رسد. مدار نهایی کاوشگر خورشیدی پارکر حدود ۶.۱۶ میلیون کیلومتر از سطح خورشید خواهد بود و حداکثر سرعت کاوشگر در آن زمان به ۶۹۰ هزار کیلومتر درساعت خواهد رسید.

منبع:مشرق

  نظرات

  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14