کارکردهای جالب مینی روبات نوری

محققان دانشگاه نورث وسترنبه تازگی موفق به ساخت روبات کوچکی در‌اندازه یک سکه شده‌اند که شباهت زیادی به حیوانات آبزی دارد واز نور برای تامین نیروی خود به منظور انجام کارهایی نظیر راه رفتن و جا به جایی اجسام کوچک استفاده کند.این روبات با بافت نرم که 90 درصد وزن آن را آب تشکیل می دهد دارای یک بدنه خارجی هیدروژلی است. همچنین این روبات می تواند با استفاده از اسکلت (ساخته شده از نیکل) خود تغییر شکل بدهد.

این روبات به منظور حرکت از الکتریسیته یا هیدرولیک بهره نمی برد و محققان به جای این فناوری‌ها از یک فرآیند سنتز شیمیایی برای برنامه ریزی مولکول‌ها به منظور پاسخ به نور استفاده کردند. زمانی که این روبات در معرض نور قرار می گیرد، این مولکول‌ها می توانند آب را به عقب برانند. سپس پاهای این روبات می تواند سفت شود و آن را از حالت صاف به حالت ایستاده منتقل کند.
روبات یاد شده یا استفاده از میدان مغناطیسی می تواند با سرعت راه رفتن عادی یک انسان حرکت کند. این روبات سکه ای می تواند با خم کردن بازوهایش به راخل، اشیا را بلند کرده و آنها را در دست به صورت ثابت نگه دارد،همچنین می تواند لوله شود و حتی برای کندن اشیا چسبناک خود را به لرزه در بیاورد. 

محققان اعلام کرده‌اند که قصد دارند در آینده نسخه‌های دیگری از این روبات را در محیط آزمایشگاه بسازند که بتوانند کارهای بسیار ریز را نیز انجام بدهند. آنها اظهار داشته‌اند که این روبات شاید خواهد توانست در بسیاری از شرایط از قبیل حذف اجرا ناخواسته در محیط‌های مشخص مفید باشد.
به گفته این محققان این روبات همچنین به گونه ای طراحی شده است که می تواند از حرکات مکانیکی و نقل و انتقال نیرو به وسیله حرکت به منظور رساندن دقیق زیست درمانی یا سلولها به بافتهای خاص استفاده کند. به این ترتیب کاربری‌های روبات یاد شده در زمینه پزشکی نیز در آینده اثبات خواهد شد.

منبع:ایتنا به نقل از  engadget

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22