اقدامی فناورانه برای بهره وری در کشاورزی

قرار است در انگلیس در یک طرح سه‌ساله سه روبات در یک مزرعه روش‌های مختلف اتوماسیون برای افزایش بهره‌وری کشاورزی را آزمایش کنند. «جان لوئیس پارتنرشیپ» (John Lewis Partnership) شرکت مادر فروشگاه‌های زنجیره‌ای «وایت رز‌اند پارتنرز» در انگلیس با شرکت «اسمال روبات» قرار دادی امضا کرده تا در یک طرح آزمایشی ۳ ساله سه روبات کشاورز را در زمین‌های Leckford Estate تست کند.

در این زمین‌ها محصولات برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای «وایت‌رز‌اندپارتنرز» پرورش می‌یابند. سه روبات مذکور که تام، دیک و هری نام دارند در یک زمین گندم کاری به مساحت یک هکتار روش‌های مختلف اتوماسیون برای افزایش بهره‌وری در کشاورزی را آزمایش می‌کنند.

هرچند کشاورزی بخش کوچکی از اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته را به خود اختصاص می‌دهد، اما نمی‌توان آن را حذف کرد. از سوی دیگر هزینه‌های کشاورزی سالانه حدود ۸ درصد رشد می‌کند و نیاز روزافزون برای تامین غذای جمعیت و حفاظت محیط زیست چالش‌هایی را به وجود آورده است. درهمین راستا روبات‌ها می‌توانند کمک حال باشند. آنها می‌توانند فعالیت‌های ساده را به جای کارگران انسانی انجام دهند و علاوه بر آن روش‌های نوینی در کشاورزی ابداع کنند.

نمونه اولیه روبات ۱۰ کیلوگرمی تام مجهز به دوربین‌هایی است که مزرعه را رصد می‌کند و می‌تواند توپوگرافی دقیقی از محل کشت فراهم کند. روبات دیکر که متخصص در کشف علف‌های هرز است با کمک بینایی ماشینی (machine vision) علف‌های هرز را رصد می‌کند و آنها را با لیزر از بین می‌برد. این روبات‌ها به وسیله سیستم هوش مصنوعی به نام «ویلما» عملیاتی می‌شوند. این سیستم هوش مصنوعی به مدیریت مزرعه نیز کمک می‌کند. در این میان هری یک روبات کشت دیجیتالی است که دانه‌ها را در عمق یکسان می‌کارد و نقشه‌ای دقیق از مکان هرکدام تنظیم می‌کند.

منبع:مهر 

  نظرات

  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05
  پیوند اپلیکیشن ها
  تازه های فناوری
  پیوند اپلیکیشن ها
  موضع مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیرعامل فیس‌بوک ،نشان می‌دهد این خبر صحت داشته و در آینده‌ای نزدیک به واقعیت خواهد پیوست.
    2019-03-15 08:04:00
  اینترنت دو تکه شده است
  فضای مجازی
  اینترنت دو تکه شده است
  در چین استفاده از گوگل به یک درصد نیز نمی‌رسد و این در حالی است که در اروپا ۹۵ درصد و در آمریکا ۸۷ درصد از کاربران از گوگل استفاده می‌کنند.
    2019-03-11 09:24:04
  کاربران فضای مجازی فریب نخورند
  دانش روز
  کاربران فضای مجازی فریب نخورند
  این روش، یکی از حملات سایبری شناخته شده مبتنی بر مهندسی اجتماعی است که با فریب دادن کاربران موردنظر ،اطلاعات محرمانه و خصوصی آنهاتوسط خودشان در اختیارعامل نفوذی قرار می گیرد.
    2019-03-09 16:06:00
  چالش مرموز
  خانواده
  چالش مرموز
  بهتر است پیش از هرگونه پیش داوری، خطرات موجود در فضای مجازی را بدرستی ارزیابی کرده و درباره خطراتی که هنوز تأیید نشده است اظهارنظر نکنیم.
    2019-03-05 10:15:00