اقدامی فناورانه برای بهره وری در کشاورزی

قرار است در انگلیس در یک طرح سه‌ساله سه روبات در یک مزرعه روش‌های مختلف اتوماسیون برای افزایش بهره‌وری کشاورزی را آزمایش کنند. «جان لوئیس پارتنرشیپ» (John Lewis Partnership) شرکت مادر فروشگاه‌های زنجیره‌ای «وایت رز‌اند پارتنرز» در انگلیس با شرکت «اسمال روبات» قرار دادی امضا کرده تا در یک طرح آزمایشی ۳ ساله سه روبات کشاورز را در زمین‌های Leckford Estate تست کند.

در این زمین‌ها محصولات برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای «وایت‌رز‌اندپارتنرز» پرورش می‌یابند. سه روبات مذکور که تام، دیک و هری نام دارند در یک زمین گندم کاری به مساحت یک هکتار روش‌های مختلف اتوماسیون برای افزایش بهره‌وری در کشاورزی را آزمایش می‌کنند.

هرچند کشاورزی بخش کوچکی از اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته را به خود اختصاص می‌دهد، اما نمی‌توان آن را حذف کرد. از سوی دیگر هزینه‌های کشاورزی سالانه حدود ۸ درصد رشد می‌کند و نیاز روزافزون برای تامین غذای جمعیت و حفاظت محیط زیست چالش‌هایی را به وجود آورده است. درهمین راستا روبات‌ها می‌توانند کمک حال باشند. آنها می‌توانند فعالیت‌های ساده را به جای کارگران انسانی انجام دهند و علاوه بر آن روش‌های نوینی در کشاورزی ابداع کنند.

نمونه اولیه روبات ۱۰ کیلوگرمی تام مجهز به دوربین‌هایی است که مزرعه را رصد می‌کند و می‌تواند توپوگرافی دقیقی از محل کشت فراهم کند. روبات دیکر که متخصص در کشف علف‌های هرز است با کمک بینایی ماشینی (machine vision) علف‌های هرز را رصد می‌کند و آنها را با لیزر از بین می‌برد. این روبات‌ها به وسیله سیستم هوش مصنوعی به نام «ویلما» عملیاتی می‌شوند. این سیستم هوش مصنوعی به مدیریت مزرعه نیز کمک می‌کند. در این میان هری یک روبات کشت دیجیتالی است که دانه‌ها را در عمق یکسان می‌کارد و نقشه‌ای دقیق از مکان هرکدام تنظیم می‌کند.

منبع:مهر 

  نظرات

  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  زندگی شهری
  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  شبکه های هوشمند، کنترل از راه دور، استفاده از GIS که اغلب مربوط به شهرهای حاضر در موقعیت ساحلی است، استفاده از SCADA و مدل ها و ابزارهای بهینه سازی، از شاخص های اصلی مورد بررسی در نمونه های اجرا شده شهر هوشمند هستند.
    2019-09-03 12:05:24
  پاییز امسال با وای فای6
  تازه های فناوری
  پاییز امسال با وای فای6
  دستگاه‌هایی که از این فناوری تازه پشتیبانی می‌کنند، قیمت بالایی خواهند داشت و روترهای نسل جدید وای‌فای نیز بسیار گران قیمت خواهند بود.
    2019-09-01 10:35:36
  پای درس سنجاقکها
  دانش روز
  پای درس سنجاقکها
  الگوگیری از هوش حشرات در ابزارهای جنگی از جمله تحقیقات گسترده دانشمندان علوم دفاعی محسوب می‌شود که تاکنون نتایج زیادی نیز در بر داشته است .
    2019-08-24 09:52:23
  آینده هوشمند
  فناوریهای برتر
  آینده هوشمند
  در گزارش GIV به این مورد نیز اشاره شده که تا سال 2025 حوزه‌های مختلف فناوری مانند پوشش شبکه‌های 5G، ربات‌های خانگی و دستیارهای هوش مصنوعی به چه جایگاهی می‌رسند.
    2019-08-19 11:31:39
  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  تازه های کسب و کار
  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  نرم‌افزار Teams قابلیت‌های بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که یکی از آنها ویژگی‌ جدیدی به نام 'Dynamic 911' است که تماس‌های شمارا به نزدیک‌ترین اپراتور جهت‌دهی می‌کند و به‌ این‌ ترتیب می‌توانید با اطمینان خاطر این نرم‌افزار را به سرویس تلفن اصلی‌تان تبدیل کنید.
    2019-08-06 15:49:55
  روایتی از آینده
  دانش روز
  روایتی از آینده
  اگر تنها 40 درصد خودروهای شهر منهتن از نوع خودروی خودران باشند، هکرها با دست‌کاری نیمی از آن‌ها می‌توانند به‌طورکلی شهر را مختل کنند.
    2019-08-02 15:34:00