" EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان

 
پژوهشگران در حال ساخت یک چشم بیونیک با قابلیت دید بهتر از چشم واقعی هستند
دانشمندان در نقاط مختلف دنیا در حال کار برای ساختن یک چشم مصنوعی برای کمک به بازیابی بینایی برای کسانی بوده‌اند که بینائیشان را از دست داده‌اند یا اصلا نابینای مادرزادی هستند. برخی از چشم‌های بیونیک پیش از این در بیماران ایمپلنت شده‌اند، همچون کارهای انجام شده توسط Bionic Vision Australia و Second Site. هر دوی این دستگاه‌ها فرم فاکتورهای مشابهی دارند که از یک عینک با دوربین در مرکز استفاده می‌کنند.
داده‌های برگرفته از این عینک‌ها توسط یک واحد (یونیت) کوچک که در بیرون بدن قرار داده شده پردازش می‌شود و به یک ایمپلنت در شبکیه چشم کاربر ارسال می‌شود. این سیگنالها از آنجا به مراکز بصری مغز ارسال می‌شوند. نقطه ضعف این دستگاه‌ها این است که دید حاصل از آنها به اندازه‌ای که استفاده‌کننده بتواند از آن برای مسیریابی در دنیای واقعی استفاده کند کافی نیست.
اکنون چشم بیونیک جدیدی عرضه شده است که چشم الکتروشیمیایی یا EC-Eye نامیده می‌شود. این چشم از روی شبکیه چشم انسان با یک منحنی مقعر مدل‌سازی شده است
سطح آن دارای مجموعه‌ای از سنسورهای نور است که شبیه گیرنده‌های نوری شبکیه چشم انسانی است. این سنسورها به باندلی از سیم‌های ساخته شده از فلز مایع ضمیمه شده‌اند که به صورت یک عصب نوری (اپتیک) عمل می‌کنند. نشان داده شده است که EC-Eye تصاویر را با شفافیت نسبی ثبت می‌کند. این مجموعه در جلوی یک نمایشگر کامپیوتری قرار داده شد که حروف را به صورت مجزا و بزرگ نشان می‌داد و قادر بود آنها به شکلی نمایش دهد که خواندنشان به اندازه کافی شفاف باشد.
 
دانشمندان تایید می‌کنند که با این که این EC-Eye جدید در مقایسه با چشم‌های بیونیک موجود یک ارتقاء به شمار می‌رود، ولی باز هم فاصله زیادی با توانایی چشم واقعی انسان دارد. البته دانشمندان می‌گویند که وضعیت آن به مرور زمان بهبود خواهد یافت، و EC-Eye بالاخره روزی خواهد توانست بهتر از چشم واقعی ببیند.
همچنین ممکن است دیدن نور مادون قرمز فراهم شود، که عملا به معنای دید در شب خواهد بود. این هدف با استفاده از متریال‌‌های دیگر در بخش‌های مختلف EC-Eye امکان‌پذیر است. دانشمندان به کار بر روی این پروژه ادامه می‌دهند ولی هنوز مشخص نیست که چه زمانی از این چشم برای انسان‌ها استفاده خواهد شد.
منبع:ایتنابه نقل از اسلش‌گیر

  نظرات

  نوآوری در حوزه واقعیت مجازی
  واقعیت مجازی
  نوآوری در حوزه واقعیت مجازی
  این دستاورد می‌تواند تاثیر زیادی بر حوزه واقعیت مجازی داشته باشد، چون دستگاه‌های فعلی دچار مشکلی موسوم به اثر «درب نمایشگر» هستند که باعث می‌شود فاصله بین پیکسل‌ها دیده شود.
    2020-10-29 09:38:42
  هوش مصنوعی با کارکردی جدیددر خدمت کاربران
  تازه های فناوری
  هوش مصنوعی با کارکردی جدیددر خدمت کاربران
  با این سیستم یوتیوبرها می‌توانند برای آن دسته از طرفداران خود که برای درک صحبت‌هایشان به زیرنویس کلیپ‌ها متکی هستند، نسخه‌های ترجمه شده بسازند،یامراکز تماس نیز می‌توانند روبات‌های چت ویژه‌ای ایجادکننده که از زبان‌های متعدد پشتیبانی می‌کند.
    2020-10-24 09:17:23
  اینترنت دنیا چگونه کنترل می شود؟
  دانش روز
  اینترنت دنیا چگونه کنترل می شود؟
  این هفت تن در واقع مالکان شاه کلیدهای اینترنت هستند که با استفاده از آنها می‌توانند تمام اینترنت و وب جهانی را در یک لحظه خاموش کرده، روشن کرده، از کار انداخته و یا آن را به کار اندازند.
    2020-10-23 09:10:00
  راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک
  فرادانش
  راز گشایی برنده جایزه نوبل 2020 فیزیک
  سر راجرز پنروز بر این باور است که جهان هستی چندین چرخه مرگ و تولد مجدد را گذرانده است،او می گوید:جهان به بسط خود ادامه خواهد داد تا زمانی که تمام ماده نهایتا تباهیده شود، و یک بیگ‌بنگ دیگر دنیای جدیدی را به وجود خواهد آورد.
    2020-10-13 10:21:00
  ماسک، امیدوار،پرشتاب
  شرکت ها و برندها
  ماسک، امیدوار،پرشتاب
  تسلا به مراتب سریعتر از کل صنعت خودروی برقی جهان رشد می‌کند. به عنوان مثال، 2.1 میلیون خودروی برقی در سال 2019 در سطح جهان فروخته شدند، که تسلا به تنهایی 367500 خودرو در آن سال فروخت.
    2020-10-12 11:56:00
  اندیشه اپل برای تأمین انرژی آیفون‌ها و مک‌بوک‌های آینده
  انرژی های نو
  اندیشه اپل برای تأمین انرژی آیفون‌ها و مک‌بوک‌های آینده
  یکی از راهکارهایی که برخی از پژوهشگران برای رفع مشکل باتری‌های امروزی ارائه دادند این است که در این دستگاه‌ها از باتری‌های بزرگ‌تری استفاده کنیم. این راهکار تا حدودی جواب می‌دهد ولی قطعاً راه حل خوبی در بلندمدت نیست.
    2020-10-10 10:54:00
  ربات های نرم در مسیر تکامل
  فناوریهای برتر
  ربات های نرم در مسیر تکامل
  نیروی هوایی آمریکاامیدوار است بتواند از این پارچه در کاربری‌های مختلفی از تورنی های پوشیدنی گرفته تا شبکه‌های حمل بار هوشمند و چادرهای با قابلیت خود برپایی استفاده کند.
    2020-10-05 11:26:00