بالاخره مذاکره برای استقرار سرورها در کشور را انجام دهیم یا نه؟

 محمد جواد آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به سخنان عبدالصمد خرم آبادی دبیرکارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه صفحه شخصی خود در اینستاگرام پاسخ داد. در پی اظهارات عجیب دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با محمد جواد آذری جهرمی به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم.

دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام کرده است که دو سوم پهنای باند فضای مجازی کشور در اشغال بیگانگان است. شما به‌عنوان مدیرعامل زیرساخت این گفته را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اینکه دوستان می‌گویند دو سوم ترافیک اینترنت کشور در دست بیگانگان است، منظورشان دو شبکه اجتماعی تلگرام و اینستاگرام است. آماری که امروز وجود دارد این است که از صد درصد ترافیک مصرفی مردم، حدود 60 درصد اینترنت بین‌الملل و 40 درصد نیز مصرف داخلی است. از 60 درصد پهنای باند مصرفی اینترنت از سوی مردم، 25 درصد از ترافیک مربوط به تلگرام و حدود 15درصد مربوط به اینستاگرام است. از این‌رو اگر از مجموع ترافیک مصرفی اینترنت از سوی مردم را ضرب و جمع کنیم در کل 24 درصد از ترافیک کشور مربوط به تلگرام و اینستاگرام است بنابراین اگر بگویم تمام فضای مجازی کشور در اختیار بیگانه است این حرف ظلم بزرگی است.

آیا استفاده از شبکه‌های اجتماعی خارجی مطلوب وزارت ارتباطات است؟

استفاده از شبکه‌های اجتماعی خارجی، مطلوب ما نیست و ما دوست داریم سرویسی که ارائه می‌شود از داخل کشور باشد و اقتصاد شبکه‌های اجتماعی داخلی در کشور ما رونق یابد و از سوی دیگر به نوعی حاکمیت بر فعالیت‌های آنها نظارت داشته باشد به هر حال امروزه ما با پدیده شبکه‌های اجتماعی مواجه هستیم که این شبکه‌های اجتماعی مورد نیاز مردم است و مردم به آنها نیازمند هستند چرا که بسیاری از امورات جاریه زندگی مردم مانند صله ارحام، خرید و تأمین مایحتاج و جمع‌آوری اخبارو... در این شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد و به عبارتی امروزه بسیاری ازامور زندگی مردم با شبکه‌های اجتماعی ارتباط دارد و مردم هم از ما نمی‌پرسند مطلوب شما چیست تا از آن استفاده کنیم و در ضمن توجه به این نکته بسیار مهم است که هر ارتباط بین المللی به این مفهوم نیست که بیگانگان به داخل کشور نفوذ کرده‌اند بلکه ما از طریق این شبکه‌های اجتماعی حرف خود را به دیگران انتقال می‌دهیم به‌عنوان نمونه در حال حاضر در همین شبکه‌های اجتماعی، صفحات رهبرمعظم انقلاب دنبال‌کنندگان بسیاری دارد که این آمار بالای بازدید‌کننده می تواند نقش مؤثری در نقل و انتقال مسائل روز و مصادیق اسلامی داشته باشد.

دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه معتقد است که 80 هزار کانال تلگرامی مجرمانه وجود دارد و وزارت ارتباطات هیچ کاری برای مسدود‌سازی آنها انجام نداده است، این گفته تا چه میزان صحت دارد؟

به هر حال در فضای مجازی، صفحات مجرمانه نیز وجود دارد و از این بعد حرف ایشان درست است و کسی منکر آن نیست ولی اینکه گفته شود 80 هزار کانال بوده جای سؤال جدی است همچنین اینکه وزارت ارتباطات هیچ کاری برای مسدود‌سازی انجام نداده درست نیست، چرا که وزارت ارتباطات به صورت هفتگی در خصوص مسدود‌سازی این کانال‌ها گزارش‌هایی تهیه می کند و به طور متوسط هفته‌ای بالغ بر چند هزار کانال غیر اخلاقی تنها در شبکه اجتماعی تلگرام مسدود می شود. به هرحال ما نیز مانند این برادران تأکید داریم که باید حاکمیت کشور حفظ شود ولی اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را متهم کنیم که به دستورات مقامات قضایی بی‌توجهی می‌کند، حرف درستی نیست و خارج از انصاف است چرا که وزارت ارتباطات در حد و توانش دستورات را با جدیت اجرایی کرده است.

آیا وزارت ارتباطات اجازه قانونی دارد اگر تأمین‌کننده سرویس خارجی کانال را مسدود نکرد، خود رأساً اقدام به این کار کند؟

بنا بر قانون، وزارت ارتباطات رأساً نمی‌تواند درباره مسدودسازی کانال‌ها و سایت‌ها تصمیم‌گیری کند چرا که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تنها دستور قضایی را اجرا می‌کند. درباره کانال‌های موجود در شبکه‌های خارجی نیز به تأمین‌کننده خارجی اعلام می‌کند اگر این شرکت خارجی دستور را اجرایی نکرد، وزارت ارتباطات ابتدا گزارش می‌دهد که طبق دستور قضایی مذاکرات انجام شده ولی ارائه‌کننده سرویس اقدام نکرده است بعد باید جاهای دیگری که از نظر قانونی اجازه تصمیم‌گیری دارند در این مورد تصمیم بگیرند. اتفاقاً از جاهایی که تصمیم‌گیری می‌کنند، همین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی و شورای عالی فضای مجازی است.

اما یکی از مواردی که دادستانی به آن اشاره داشته‌اند، بحث انتقال سرور شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند تلگرام است. همان‌طور که می‌دانید بحث انتقال سرورهای برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به کشور مطرح است و دبیرکارگروه تشخیص مصادیق مجرمانه بارها از وزارت ارتباطات خواسته که این کار را عملی کند ولی اکنون معتقد هستند که اگر تلگرام سرورهای خود را به کشور منتقل کند و اجازه اعمال حاکمیت ندهد موجبات خفت و خواری کشور را در فضای مجازی فراهم می‌کند؟ نظرتان درباره این اظهار نظر چیست؟

برای ما نیز این سؤال پیش آمده است که بالاخره مذاکره برای استقرار سرورها در کشور را انجام دهیم یا نه؟ دوستان و آقایان لطفاً اول تکلیف ما را روشن کنند. آنها در یک مقطعی پافشاری می‌کردند که باید سرورهای تلگرام وارد کشور شود و حالا می‌گویند که نباید منتقل کرد و اگر منتقل کنند باعث خفت و خواری کشور می‌شود بنابراین به دوستان توصیه می‌کنیم اول مشخص کنند که ما سرورها را به داخل کشور منتقل کنیم یا نه بعد درباره موارد دیگر باهم بحث و مذاکره می‌کنیم. البته وزارت ارتباطات بنا بر تکلیف محول شده بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کار را پیش خواهد برد و تلاش داریم نظر مراجع قانونی را در این فرآیند لحاظ کنیم.

می گویند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بیگانگان در فضای مجازی اتوبان کشی کرده است، نظرتان در این باره چیست؟

اینکه می‌گویند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بیگانگان در فضای مجازی اتوبان کشی کرده یا اینکه وزارت ارتباطات به دستورات توجهی نکرده است یا اینکه می‌گویند وزارت ارتباطات مرزها را رها کرده، کمال بی‌انصافی است. این صحبت‌ها را قبول نداریم چرا که اقدام‌های لازم انجام شده است و وظیفه خود می‌دانیم و پیگیری هم کرده‌ایم. ولی این گونه اظهار نظرها و به نوعی به نیروی خودی حمله کردن چندان منطقی نیست هر چند کاستی‌هایی نیز وجود داشته باشد.

آقای خرم آبادی اعتقاد دارند وجود فضای ناامن در فضای مجازی و توهین علیه مقدسات به دلیل تحقق نیافتن شبکه ملی اطلاعات در کشور است و به نوعی در خصوص شبکه ملی اطلاعات کاری در کشور صورت نگرفته است این اظهار نظر در حالی عنوان می‌شود که در چند روز آینده قرار است فاز سوم شبکه ملی اطلاعات رونمایی شود؟

بحث این است که برخی کلمه شبکه ملی اطلاعات را به زعم خود برداشت می‌کنند. شبکه ملی اطلاعات دارای زیرساخت شبکه است که وظیفه و تأمین این بخش با وزارت ارتباطات است. زیرساخت شبکه نیز در سه فاز که پیش رو بوده است، کارهایش انجام و افتتاح شده و پیشرفت خوبی نیز داشته است. کسانی هم که در بخش فنی هستند و انصاف دارند، شهادت می‌دهند که این اتفاق افتاده است. اما شاید این‌طور به نظر برسد که ما باید تمام سرویس‌های مورد نیاز مردم را بومی کنیم ولی در قانون و تعریفی که از شبکه ملی اطلاعات آمده است، این گونه نیست. شبکه ملی اطلاعات همان‌طور که از نامش پیدا است «شبکه» تعریف شده است نه سرویس‌های کاربردی روی شبکه. البته راه‌اندازی سرویس‌های کاربردی شبکه هم وظیفه ما و دیگر  نهادها است.  شبکه ملی بخشی از حاکمیت ملی است و وزارت ارتباطات به وظایف خود عمل کرده است. ولی در بخش ارائه سرویس‌ها همه بخش‌ها مسئولیت دارند و تنها بر عهده وزارت ارتباطات نیست. در این زمینه صدا و سیما وظیفه‌ای دارد، خود دستگاه قضایی در این زمینه مسئولیت و وظیفه‌ای دارد و هر کسی باید بنابر مسئولیت خود عمل کند.

آیا با راه‌اندازی کامل شبکه ملی اطلاعات در کشور تمام مشکلات موجود در کشور چه از لحاظ سرویس دهی بومی و امنیتی حل می‌شود؟

این طور نیست که تمام مشکلات ما دراین عرصه حل شود. همه مشکلات و موضوعات با شبکه ملی حل نمی‌شود. ولی با همه این تفاسیر اگر شرایطی که گفتیم به وجود آمد و همه سازمان و ارگان‌ها به وظایف خود عمل کردند و روی شبکه ملی اطلاعات، خدمات و سرویس‌ها را به مردم ارائه دادند، ولی باز تمام مشکلات برطرف نمی‌شود و از نوعی مشکل به نوعی دیگر تغییر می‌یابد. باید مدل توسعه مصوب شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی با جدیت  پیگیری شود.

منبع:اقتصادآنلاین به نقل از ایران

  نظرات

  سرعت اینترنت طی دوبرنامه 50 برابر افزایش می یابد
  اینترنت
  سرعت اینترنت طی دوبرنامه 50 برابر افزایش می یابد
  معاون وزیر ارتباطات با اشاره به ارتقای زیرساخت های ارتباطی در کشور مطابق با اهداف اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات افزود:بزودی کل شهرهای کشور به فناوری نسل سوم موبایل تجهیز می شوند در همین حال بیش از ۷۰۰ شهر نیز موبایل نسل چهارم دارند.
    2017-07-24 15:32:04
  تبدیل نسل آینده به سالم ‌ترین نسل در تاریخ زندگی بشریت
  کلینیک سلامت
  تبدیل نسل آینده به سالم ‌ترین نسل در تاریخ زندگی بشریت
  ماه گذشته میلادی گروهی از نوآورانی که دائم به آینده فکر می‌کنند در رویداد «سلامتی به‌عنوان یک خدمت» دور هم جمع شدند. این رویداد تحت نام HyperWellBeing در موزه معروف تاریخ کامپیوتر در Mountain View برگزار شد.
    2017-07-24 12:48:13
  پیش بینی رونق شدیدکسب‌وکار در حوزه اینترنت ثابت بی‌سیم
  بازاریابی و بازارسازی
  پیش بینی رونق شدیدکسب‌وکار در حوزه اینترنت ثابت بی‌سیم
  توسعه فیبرنوری برای مصارف خانگی و اداری صرفه اقتصادی ندارد و فناوری‌های ADSL با توجه به زیرساخت کهنه شبکه سیمی مخابرات توان رقابت با فناوری‌های جدید ارتباطی در سرعت‌های بالا را ندارند.
    2017-07-24 11:59:00
  کمپانی مایکروسافت هنوز هم مطلوب سرمایه گذاران است
  شرکت ها و برندها
  کمپانی مایکروسافت هنوز هم مطلوب سرمایه گذاران است
  سوالی که همواره در دنیای تکنولوژی مطرح می‌شود این است که انقلاب تکنولوژی بعدی چه‌زمانی رخ می‌دهد و آیا مایکروسافت در انقلاب‌ بعدی هم دیرتر از رقبا وارد عمل خواهد شد؟ فعلا که مایکروسافت عملکرد رضایت‌بخشی داشته و ...
    2017-07-24 08:20:32
  تغییر استراتژی ،راهگشای مایکروسافت درموفقیت های اخیر
  شرکت ها و برندها
  تغییر استراتژی ،راهگشای مایکروسافت درموفقیت های اخیر
  ساتیا نادلا در کنفرانسی خطاب به سرمایه‌گذاران شرکت اذعان داشت: ما به سرمایه‌گذاری در فرصت‌های دارای امکان پیشرفت بالا، ادامه می‌دهیم و نوآوری خود را در مسیر فضای ابری و هوش مصنوعی تداوم می‌بخشیم.
    2017-07-23 12:25:04
  راه‌اندازی سیم کارت کودک ،تلاشی برای اطمینان بخشی به خانواده ها
  خانواده
  راه‌اندازی سیم کارت کودک ،تلاشی برای اطمینان بخشی به خانواده ها
  ازاپراتورهایی مانند هوشمند امین که از پیش قراولان و فعالان حوزه کودک و نوجوان است،انتظار داریم با خلاقیت و نوآوری خود در سرویس‌ها و خدمات بتوانند خدمات اصولی و علمی را در اختیار کاربران قرار دهند.
    2017-07-23 10:50:21
  امنیت سایبری امریکا وروسیه را پشت میز مذاکره نشاند
  تازه های فناوری
  امنیت سایبری امریکا وروسیه را پشت میز مذاکره نشاند
  آندری کروچشیک، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در مذاکرات سایبری، به این خبرگزاری گفته است: «مذاکرات در جریان است. پیشنهادهای مختلفی از سوی دو طرف به بحث گذاشته می‌شود و هیچ کدام از طرفین ضرورت ادامه مذاکرات و تماس‌ها را رد نمی‌کند.»
    2017-07-22 20:32:22
  محصولات آینده LG بازی برد-بردرا برای کارمند و اداره به ارمغان می آورد
  اینترنت اشیاء و پوشیدنی
  محصولات آینده LG بازی برد-بردرا برای کارمند و اداره به ارمغان می آورد
  شرکت ال‌جی نه تنها با عرضه لوازم‌خانگی پیشرفته و هوشمند برای بهتر کردن زندگی پیشگام شده است، بلکه با همکاری با شرکت‌های بزرگی مانند آمازون، شرکت‌های خودروساز آلمانی مثل فولکس‌واگن، گوگل و غیره به سمت آینده ارتباطات حرکت کرده است.
    2017-07-22 18:07:32
  ایلان ماسک در "نورالینک" چه اهدافی رانشانه رفته است؟
  نوآوری
  ایلان ماسک در "نورالینک" چه اهدافی رانشانه رفته است؟
  ماسک می‌گوید: «رابط مغز و کامپیوتر به ما اجازه می‌دهد با هوش مصنوعی همزیستی مسالمت‌آمیزی داشته باشیم.» اما سؤال اصلی این است که این فناوری چه زمانی مغز ما را به چیزی فراتر از نمونه زیستی خود تبدیل خواهد کرد؟
    2017-07-21 08:30:41
  باید بسته‌های اینترنتی ارزان‌تری به مردم ارائه شود
  تازه های فناوری
  باید بسته‌های اینترنتی ارزان‌تری به مردم ارائه شود
  شرکت مخابرات اگر فهم درستی از تحول تکنولوژی و نیاز مردم بدان داشته باشد و خود را با آن تحول تطبیق دهد، می‌تواند مانند گذشته پیشتازی و نقش تعیین‌کننده‌ی خود را در بخش دسترسی در کشور به دست آورد.
    2017-07-19 14:56:37
  با فناوری فعالیت های روزانه را سامان ببخشیم
  دانش روز
  با فناوری فعالیت های روزانه را سامان ببخشیم
  "وقت طلاست"عبارتی که اغلب همه ما به کار می‌بریم. به نظر می‌رسد این عبارت حکیمانه با گذشت هر دهه بیشتر نمود پیدا می‌کند. تنها تفاوت امروزی آن این است که ما از فناوری بهره می‌بریم که می‌تواند به ما کمک کند هم در زمان و هم پول صرفه‌جویی کنیم.
    2017-07-19 08:47:02
  گپ وگفتی شنیدنی با "تلگرامون"
  رسانه های اجتماعی
  گپ وگفتی شنیدنی با "تلگرامون"
  در حال حاضر پرطرفدارترین کانال تلگرام، کانالی خبری است که 2 میلیون و 109 هزار دنبال‌کننده دارد. جالب است بدانید که 300 خبر پربیننده‌ای که هر روز در تلگرام منتشر می‌شود فقط توسط 14 کانال منتشر می‌شوند...
    2017-07-18 14:19:07