آخرین تحلیل ناسا با تکیه برفضاپیمای کپلر

تحلیل جدید داده‌های فضاپیمای کپلر ناسا تعداد سیارات فراخورشیدی زیست‌پذیر را که تصور می‌شود در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد، افزایش داده است.

یک دهه پیش، گروهی از ستاره‌شناسان درصدد تحقیق در مورد یکی از قدیمی‌ترین پرسش‌هایی بودند که فیلسوفان، دانشمندان، کشیشان، ستاره‌شناسان، عرفا و بقیه نژاد بشر را به خود سرگرم ساخته بود: چند زمین دیگر وجود دارد؟ (البته اگر وجود داشته باشند) و اینکه چه تعداد سیارهٔ دوردست وجود دارد که می‌توانند زندگی همانگونه که ما می‌شناسیم را در خود جای دهند؟
ابزار آنها، فضاپیمای کپلر بود که در مارس سال ۲۰۰۹ با یک مأموریت سه‌سال و نیم برای رصد ۱۵۰ هزار ستاره در بخشی از آسمان در کهکشان راه شیری به‌فضا پرتاب شد. این ابزار به‌دنبال کاهش درخشش نور ستارگان در اثر عبور سیاره فراخورشیدی از مقابل ستاره اصلی خود بود.
پیش از آنکه این فضاپیما در سال ۲۰۱۸ اطلاعات خود را منتشر کند، بیش از ۴ هزار سیاره در میان این ستاره‌ها نامزد شده بودند. تاکنون هیچ یک از آنها نشانه‌ای از زندگی یا زیستگاه را از خود نشان نداده‌اند (مسلماً آنها بسیار دور هستند و مطالعهٔ آنها دشوار است). این رقم نشان می‌دهد که میلیاردها سیارهٔ فراخورشیدی در کهکشان راه شیری وجود دارند. اما چه تعداد از آنها به‌طور بالقوه زیست‌پذیر هستند؟
گفته می‌شود که هدف رسمی کپلر، اندازه‌گیری عددی به‌نام eta-Earth بود؛ یعنی کسری از ستاره‌های شبیه خورشید که در اطراف خود شیئی به‌اندازه زمین دارند و در و در کمربند حیات به‌دور آنها می‌چرخند؛ یعنی جایی که برای نگهداری آب مایع به‌اندازهٔ کافی گرم است.
گفتنی است بنابر برآوردهای ناسا، دست‌کم ۱۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد که از این شمار نزدیک به ۴ میلیارد ستاره مانند خورشید هستند. اگر فقط ۷ درصد از این ستاره‌ها دارای سیارات زیست‌پذیر باشند – تخمینی محافظه‌کارانه – در اینصورت تنها در کهکشان راه شیری نزدیک به ۳۰۰ میلیون کره مثل زمین و زیست‌پذیر می‌تواند وجود داشته باشد.

منبع:ایتنا به نقل از نیویورک‌تایمز

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38