آخرین تحلیل ناسا با تکیه برفضاپیمای کپلر

تحلیل جدید داده‌های فضاپیمای کپلر ناسا تعداد سیارات فراخورشیدی زیست‌پذیر را که تصور می‌شود در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد، افزایش داده است.

یک دهه پیش، گروهی از ستاره‌شناسان درصدد تحقیق در مورد یکی از قدیمی‌ترین پرسش‌هایی بودند که فیلسوفان، دانشمندان، کشیشان، ستاره‌شناسان، عرفا و بقیه نژاد بشر را به خود سرگرم ساخته بود: چند زمین دیگر وجود دارد؟ (البته اگر وجود داشته باشند) و اینکه چه تعداد سیارهٔ دوردست وجود دارد که می‌توانند زندگی همانگونه که ما می‌شناسیم را در خود جای دهند؟
ابزار آنها، فضاپیمای کپلر بود که در مارس سال ۲۰۰۹ با یک مأموریت سه‌سال و نیم برای رصد ۱۵۰ هزار ستاره در بخشی از آسمان در کهکشان راه شیری به‌فضا پرتاب شد. این ابزار به‌دنبال کاهش درخشش نور ستارگان در اثر عبور سیاره فراخورشیدی از مقابل ستاره اصلی خود بود.
پیش از آنکه این فضاپیما در سال ۲۰۱۸ اطلاعات خود را منتشر کند، بیش از ۴ هزار سیاره در میان این ستاره‌ها نامزد شده بودند. تاکنون هیچ یک از آنها نشانه‌ای از زندگی یا زیستگاه را از خود نشان نداده‌اند (مسلماً آنها بسیار دور هستند و مطالعهٔ آنها دشوار است). این رقم نشان می‌دهد که میلیاردها سیارهٔ فراخورشیدی در کهکشان راه شیری وجود دارند. اما چه تعداد از آنها به‌طور بالقوه زیست‌پذیر هستند؟
گفته می‌شود که هدف رسمی کپلر، اندازه‌گیری عددی به‌نام eta-Earth بود؛ یعنی کسری از ستاره‌های شبیه خورشید که در اطراف خود شیئی به‌اندازه زمین دارند و در و در کمربند حیات به‌دور آنها می‌چرخند؛ یعنی جایی که برای نگهداری آب مایع به‌اندازهٔ کافی گرم است.
گفتنی است بنابر برآوردهای ناسا، دست‌کم ۱۰۰ میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد که از این شمار نزدیک به ۴ میلیارد ستاره مانند خورشید هستند. اگر فقط ۷ درصد از این ستاره‌ها دارای سیارات زیست‌پذیر باشند – تخمینی محافظه‌کارانه – در اینصورت تنها در کهکشان راه شیری نزدیک به ۳۰۰ میلیون کره مثل زمین و زیست‌پذیر می‌تواند وجود داشته باشد.

منبع:ایتنا به نقل از نیویورک‌تایمز

  نظرات

  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  دانش روز
  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  علاوه برتلاش مداوم افراد سودجو برای دسترسی به داده‌‌های ما، گاهی خودمان هم با انجام اشتباه‌‌هایی داده‌‌هایمان را در معرض خطر قرار می‌دهیم.
    2021-03-03 10:46:00
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  انرژی های نو
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  هنوز هیچ تاریخی مشخص نشده است که چه زمانی می‌توانیم نمونه اولیه چنین سفینه‌هایی را ببینیم، اما باز هم خبر خوبی است که شرکت‌ها برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنند.
    2021-03-02 09:46:00
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  فناوریهای برتر
  توسعه شگفت انگیزچاپ سه بعدی
  ام‌ای تی شمار زیادی از کاربری‌های این سیستم را برشمرده است که می‌توان از میان آنها به توانایی ساخت سریع پهپاد‌های بیشتر برای عملیات جستجو و نجات یا تحویل کالا اشاره کرد.
    2021-02-16 10:00:02