نگاهي به"انيميشن"درايران

شروع نقاشى متحرک در ايران، بطور جدى با تشکيل گروهى شامل اسفنديار احمديه، جعفر تجارتچي، پرويز اصانلو، پطروس پاليان و اسدالله کفافى و تأسيس بخش انيميشن وزارت فرهنگ و هنر توسط اين گروه آغاز مى‌شود. چندى بعد نصرت‌الله کريمي، کارگردان تحصيل‌کرده در چکسلواکى به اين گروه پيوست و با همکارى چند تن ديگر توانستند، اولين فيلم‌هاى کارتونى ايران را تهيه کنند.

اسفنديار احمديه، نخستين فيلم انيميشن خود بنام 'ملانصرالدين' را در سال ۱۳۳۶ تهيه کرد. در ۱۳۳۹، اولين فيلم رنگى نقاشى متحرک در ايران بنام 'موش و گربه' به کارگردانى پرويز اصانلو ساخته شد، که کليه کارهاى طراحى و رنگ‌آميزى آن توسط اسفنديار احمديه انجام گرفت.
از سال ۴۱ به بعد، اسفنديار احمديه، فيلم‌هاى 'خوشهٔ گندم' و 'اردک جسور' را در واحد انيميشن وزارت فرهنگ و هنر کارگردانى و طراحى کرد. با پيوستن کريمى به گروه در سال ۴۳، هفت فيلم انيميشن با تکنيک‌هاى نقاشى متحرک، عروسکى و مقوايى همزمان ساخته شد، که اسفنديار احمديه در بيشتر آنها طراحى و نقاشى يا گردانندگى عروسک را به عهده داشته است.
از فيلم‌هايى که کارگردانى و طراحى آنها به عهدهٔ وى بوده است مى‌توان 'قمر مصنوعي' (۱۳۳۸)، 'باران شادي' (۱۳۷۳)، 'آموزش الفبا' (۱۳۶۸)، 'ميان پردهٔ ساده' (۱۳۷۳)، زاغى دزيرک (۱۳۷۴) را مى‌توان نام برد.
در فيلم‌هاى 'موش و گربه' (پرويز اصانلو)، 'زندگي' (نصرت‌الله کريمي)، 'شکار ماه' (نصرت‌الله کريمي)، 'ملک جمشيد' (نصرت‌الله کريمي)، 'آدم شاخ در بيار' (نصرت‌الله کريمي)، 'سگ طمعکار' (پروين افشاري)، 'وقتى بابا کوچک بود' (بهروز يغمائيان)، 'قصه‌هاى آشنا' (بهروز يغمائيان)، احمديه نقاشى و طراحى را به عهده داشته است.
نصرت‌الله کريمى در سال ۴۳ به ايران بازگشت و سرپرستى نقاشى متحرک را در ادارهٔ هنرهاى زيبا به عهده گرفت. او بعد از وقفه‌اى که در اين مسؤوليت بدليل روى آوردن به سينماى حرفه‌اي، داشت مجدداً در سال ۴۷ به اين مسؤوليت ادامه داد. اما مجدداً به سينما روى آورد و کارهاى بسيارى را ناتمام گذاشت.
'ملک‌جمشيد' (۱۳۴۵)، 'باباکرم' (۱۳۴۵)، 'زندگي' (۱۳۴۵)، 'تعصب' (۱۳۴۶)، 'سلسله مراتب' (۱۳۴۶)، 'شکارماه' (۱۳۴۷)، 'آدم شاخ‌ در بيار' (۱۳۵۱)، 'پيدايش آتش' (۱۳۴۸)، 'بيمهٔ عمر' (۱۳۳۸) و جاى پاى آشنا، از ساخته‌هاى اوست.پرويز اصانلو تحصيل‌کردهٔ دانشگاه سيرآکيوز و اوکلاى آمريکا، تا سال ۴۱ چند فيلم ساخت و تخصص وى در عرصهٔ فيلم‌بردارى و کارگردانى بود. از سال ۴۱ به بعد در ساخت انيميشن‌هاى تبليغاتى و تجارتي، فعاليت خود را ادامه داد.
اولين کسى که جند فيلم بصورت تک فريم ساخت، جعفر تجارتچى بود. در سال ۴۱ 'موش با اراده' و در ۴۳ 'مرغ ماهى‌خوار' را با همکارى پروين تيمورى به اتمام رساند. پس از اين سال‌ها فعاليت‌هاى انيميشن رو به خاموشى نهاد.
ساير فيلم‌هاى انيميشن وزارت فرهنگ و هنر که از سال ۱۳۳۶ به بعد ساخته شده‌اند، عبارتند از: 'بهترين دوست شما' (دلارا رسولي)، 'گل و بلبل' (فريدون فرشباف)، 'ارزش هر چيز' (دلارا رسولي)، 'چرخ' (پرويز ميرافشاري)، 'لاک‌پشت و مرغابى‌ها' (جعفر تجارتچي)، 'پاداش' (دلارا رسولي)، 'جاى پاى آشنا و ماهى طلايي' (فرانک حسني)
در سال ۱۳۴۴ کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان، جشنواره بين‌المللى فيلم‌هاى کودکان و نوجوانان را برگزار کرد. نورالدين زرين کلک (نفاش و گرافيست) از طرف مرکز سينمايى کانون، در سال ۴۸ به بلژيک اعزام شد تا با کسب تخصص لازم، بخش انيميشن کانون را فعال‌تر سازد. زرين‌کلک در سال ۵۱ به ايران بازگشت. در سال ۵۴ مرکز تجربيات نقاشى متحرک پايه‌گذارى شد.
در سال ۱۳۵۶، با مذاکراتى که بين کانون پرورش فکرى و دانشگاه تازهٔ تأسيس فارابى صورت گرفت، توافق شد که رشتهٔ نقاشى متحرک بعنوان يکى از رشته‌هاى اين مرکز قرار گيرد، اما با تعطيلى دانشگاه‌ها اين دوره بپايان نرسيد.
در زمينهٔ اقتصادى چون درگيرى‌هاى مالى مطرح نبود. توليدات کانون رقابتى در حد برخوردهاى فستيوالى وجود داشت و گاه موجب مى‌شد فيلم‌ها براى قشر خاصى که سينماروهاى حرفه‌اى و پيروان فيلم‌هاى هنرى بودند، ساخته شود.
نورالدين زرين‌کلک، فرشيد مثقالي، على‌اکبر صادقى و نفيسه رياحى از اولين و مطرح‌ترين چهره‌هاى اين حرفه در ايران بودند.
فيلم‌هايى چون 'وظيفهٔ اول' (نورالدين زرين‌کلک)، 'زمين بازى با بوش' (نورالدين زرين‌کلک)، 'سپر و ساز و پرنده' (فرشيد مثقالي)، 'سياه و سفيد' (سهراب شهيد ثالث)، 'گلباران' (على‌اکبر صادقي)، 'آنکه خيال بافت، آنکه عمل کرد' (مرتضى مميز)، 'استقلال' (پرويز نادري)، 'من آنم که ...' (على‌اکبر صادقي)، 'کرم خيلى‌خيلى خوب' (فرشيد مثقال)، 'رخ' (على‌اکبر صادقي)، 'يک نقطهٔ سبز' (مرتضى مميز)، 'سوءتفاهم' (فرشيد مثقالي)، 'آقاى هيولا' (فرشيد مثقالي)، 'دوباره نگاه کن' (فرشيد مثقالي)، 'مراد بنفش' (نفيسه رياحي)، 'دنياى ديوانه ديوانه ديوانه' (نورالدين زرين‌کلک)، 'تداعي' (نورالدين زرين‌کلک)، 'مرد و ابر' (پرويز نادري)، 'ملک خورشيد' (على‌اکبر صادق)، 'آزادى امريکايي' (پرويز کلانتري)، 'بازگشت' (کار گروهي)، 'اميرحمزهٔ دلدار و گور ديگر' (نورالدين زرين‌کلک)، 'ابرقدرت‌ها' (نورالدين زرين‌کلک)، 'بازار' (عبدالله على‌مراد)، 'لى‌لى حوضک' (وجيه‌الله فرد مقدم)، 'کوه جواهر' (عبدالله على‌مراد)، 'پرواز' (فرخنده ترابي)، 'کوزه‌گر' (صفرعلى اصغرزاده)، 'اصحاب فيل' (على‌ اصغرزاده) و 'يکى کم است' (عبدالله على‌مراد) به موفقيت‌هايى در جشنواره‌هاى بين‌المللى دست يافتند.

  نظرات

  فرايند جهاني‌شدن و ظهور و گسترش رسانه‌هاي جديد چه تأثيري بر جايگاه مذهب داشته است؟
  جامعه
  فرايند جهاني‌شدن و ظهور و گسترش رسانه‌هاي جديد چه تأثيري بر جايگاه مذهب داشته است؟
  ادعاي ما در اين نوشتار اين است که: فرايند جهاني‌شدن فرهنگي و گسترش رسانه‌هاي جديد اجتناب‌ناپذير است؛ وباوجود چالش‌ها و بحران‌هايي که به همراه دارد ، استفاده از اين فضا و امکانات تقويت‌کننده و مروج امت واحد اسلامي و زمينه‌ساز جهاني‌شدن اسلام خواهد بود.
    2017-02-21 09:23:34
  شاید واقعیت افزوده فناوری جایگزین آیفون باشد
  واقعیت افزوده
  شاید واقعیت افزوده فناوری جایگزین آیفون باشد
  از نظر من اهمیت واقعیت افزوده​ به اندازه‌ی گوشی‌های هوشمند زیاد است. گوشی هوشمند محصولی است که به همه تعلق دارد و نمی‌توان تصور کرد که آیفون محدود به کشور، موقعیت جغرافیایی یا فرهنگ خاصی باشد. من تصور می‌کنم واقعیت افزوده به همین اندازه بزرگ است
    2017-02-21 11:16:41
  برای آنهایی که نان را از غذای خود حذف کرده اند
  تندرستی
  برای آنهایی که نان را از غذای خود حذف کرده اند
  با توجه به این حقیقت که کربوهیدارت ها سطوح انتقال دهنده های عصبی سروتونین مغز که مسئول احساس خوب هستند را افزایش می دهند، هنگامی که آنها را از رژیم غذایی خود حذف می کنید، اضطراب را تجربه خواهید کرد.
    2017-02-21 09:31:00
  لطفا وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه را به سامانه و شماره تلفن ۱۹۵ اعلام فرمایید
  جامعه
  لطفا وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه را به سامانه و شماره تلفن ۱۹۵ اعلام فرمایید
  وزیر ارتباطات از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه آن خبر داد. طی مدتی که از روی کار آمدن نسل سوم و چهارم ارتباطی می‌گذرد تعداد کاربران اینترنت موبایل به یک باره گسترش قابل توجهی پیدا کرده است.
    2017-02-21 08:55:00
  ‏کسب وکارها امروز به جای وام، فضای نفس کشیدن جدید می خواهند
  تازه های کسب و کار
  ‏کسب وکارها امروز به جای وام، فضای نفس کشیدن جدید می خواهند
  در ادامه حمایت از شرکت های دانش بنیان و محصولات داخلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر دوشنبه 2 اسفند 95 دومین تفاهمنامه میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
    2017-02-21 08:27:00
  تلفن‌های همراه به زودی بدون لمس کردن و شارژ شدن با نور محیط، کنترل خواهند شد
  تازه های فناوری
  تلفن‌های همراه به زودی بدون لمس کردن و شارژ شدن با نور محیط، کنترل خواهند شد
  مونساب شیم (Moonsub Shim)، استاد دانشگاه ایلینوی در اوربانا-شامپاین ایالات متحده اظهار داشت که تلفن ها ی همراه از حالت نمایش اطلاعات صرف، بیشتر به سمتی می روند که به دستگاه‌های تعاملی تبدیل شوند.
    2017-02-20 20:56:04
  گامی موثر که محققین برای کاهش آسیب پذیری کشاورزان در مواجهه با سیل وخشکسالی برداشتند
  تازه های کسب و کار
  گامی موثر که محققین برای کاهش آسیب پذیری کشاورزان در مواجهه با سیل وخشکسالی برداشتند
  محققان در راستای پاسخ به درخواست سازمان یونسکو، برنامه ای را اجرا نموده اند که روشی برای جمع آوری اطلاعات گسترده آب و هوایی در سراسر آفریقا و آمریکای لاتین را فراهم می کند.
    2017-02-20 20:40:33
  آیا در کارآفریني موفق خواهید بود؟
  استارتاپ ها
  آیا در کارآفریني موفق خواهید بود؟
  هیچ کس نمی داند که آیا در کارش موفق می شود یا خیر اما به یقین نشانه هایی وجود دارند که مختص افراد موفق هستند. Mike Kapple چندین کسب و کار را در سال های عمرش تجربه کرده و با صدها کارآفرین هم کلام شده و متوجه تشابهاتی میان خود و دیگر کارآفرینان شده است.
    2017-02-20 14:00:00
  اگرحضور پررنگ در فضای مجازی را جدی نگیریم ، مطمئناً در آینده شاهد صدمات جبران‌ناپذیری در زمینه ارتباطات و تبادل اطلاعات با جهان خارج ،خواهیم بود
  خانواده
  اگرحضور پررنگ در فضای مجازی را جدی نگیریم ، مطمئناً در آینده شاهد صدمات جبران‌ناپذیری در زمینه ارتباطات و تبادل اطلاعات با جهان خارج ،خواهیم بود
  این مطالعه به دنبال بررسی مفهوم‌شناسی فضای مجازی و استفاده از آن در ابعاد تربیتی - اسلامی آموزش‌وپرورش است...
    2017-02-20 12:26:00
  هدستی برای نابینایان
  واقعیت مجازی
  هدستی برای نابینایان
  نابینایی و کم بینایی مشکلاتی هستند که بیش از 300 میلیون نفر در سرتاسر جهان با آنها دست و پنجه نرم می کنند. حال خبر می رسد که یک کمپانی کانادایی هدستی با نام «ESight 3» توسعه داده و راه حلی برای مشکل اینگونه افراد ارائه داده است.
    2017-02-20 12:16:00
  ویروس ها صبح ها قویترند
  تندرستی
  ویروس ها صبح ها قویترند
  محققان دانشگاه کمبریج در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیدند که سحرخیزی بیش از حد می‌تواند عوارض مختلفی برای سلامتی افراد داشته باشد.
    2017-02-20 11:54:00
  من مدیر عامل سابق گوگل، اشتباه کردم
  شخصیت ها
  من مدیر عامل سابق گوگل، اشتباه کردم
  «اریک اشمیت» رئیس هیئت مدیره آلفابت در سخنان اخیر خود در جریان کنفرانس امنیتی RSA سن فرانسیسکو به اشتباهش در زمینه آینده هوش مصنوعی اعتراف کرد. او که در ابتدا در مورد این فناوری تردید داشت، به تازگی نقش حیاتی آن را در به نتیجه رساندن اهداف کمپانی و پیشبرد اقتصاد جهانی درک کرده است.
    2017-02-20 10:57:00
  چرا بیشتر خانم های جوان زانو درد دارند؟
  تندرستی
  چرا بیشتر خانم های جوان زانو درد دارند؟
  جوان‌ها هم مانند افراد میانسال دچار درد زانو می‌شوند ولی دردهای زانو در جوانان در اثر آرتروز زانو نیست. معمولا درد مربوط به استخوانی به نام کشکک است که درست روی زانو و داخل تاندون عضله چهارسرران قرار گرفته است.
    2017-02-20 10:00:00
  اینطور کسب و کارتان را رونق دهید
  استارتاپ ها
  اینطور کسب و کارتان را رونق دهید
  امروزه تکنولوژی و فضای مجازی قدرت نفوذ زیادی در بین کاربران دارد، لذا نیاز ورود کسب وکارهای متفاوت در حوزه تبلیغات دیجیتال بیش از پیش دیده می شود در همین راستا “آسانک “، از سرویس های شرکت دانش بنیان پیک آسا اقدام به ارائه سرویس جدید تبلیغات اپلیکیشنی کرده است.
    2017-02-20 09:28:10