چرا هوش مصنوعی؟

 نظرسنجی صورت گرفته توسط مرکز گارتنر نشان می‌دهد مدیران سازمان‌ها و نهادهای دولتی، در سال جدید میلادی، نگاه ویژه‌ای به هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها خواهند داشت و در این زمینه سرمایه گذاری های متعددی صورت خواهند داد. گارتنر در گزارش خود از ۳۱۰۲ مدیر ارشد فناوری اطلاعات در ۸۲ کشور جهان نظرسنجی کرده است که از میان این افراد، ۵۲۸ تن مدیر دولتی هستند.

ریک هاوارد (Rick Howard) تحلیلگر ارشد گارتنر می‌گوید: بهره‌مندی از مزیت داده، قلب دولت دیجیتال است و این مهم‌ترین دارایی تمام دولت‌ها به‌شمار می‌رود. توانایی استفاده استراتژیک از این داده‌ها به‌صورت لحظه‌ای، قابلیت دولت در ارائه خدمات یکپارچه را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بهبود می‌بخشد. گارتنر در نظرسنجی خود، از مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها خواسته مهم‌ترین فناوری‌هایی را که در سال ۲۰۱۹ برای آن برنامه دارند مشخص سازند. مدیران ارشد فناوری اطلاعات به مواردی همچون هوش مصنوعی (۲۷ درصد)، تحلیل داده‌ها (۲۲ درصد) و فناوری‌های ابر (۱۹ درصد) اشاره کرده‌اند. این در حالی است که پیش‌تر، «ابر» اولویت نخست دولتی‌ها بوده ولی اکنون به رده سوم سقوط کرده است.

کارشناس گارتنر می‌گوید: هوش مصنوعی کانال‌های بینش و تحویل جدیدی عرضه می‌کند که حکومت‌ها با استفاده از آن می‌توانند به مقیاس‌پذیری بالایی که قبلا امکان‌پذیر نبوده، دست یابند. وی بر این باور است که دولت‌ها با به خدمت گرفتن هوش مصنوعی می‌توانند نیروی انسانی باارزش خود را به فرایندهای پیچیده و تصمیم‌گیری‌های مرکب اختصاص دهند. در میان پاسخ‌دهندگان دولتی، ۱۰ درصد گفته‌اند که در حال‌حاضر از یک راه‌حل هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و ۳۹ درصد از قصد خود برای انجام این کار در یک تا دو سال آینده خبر داده‌اند. ۳۶ درصد نیز گفته‌اند که در دو تا سه سال آینده به سراغ استفاده از راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خواهند رفت.

منبع:دنیای اقتصاد به نقل ازهمکاران سیستم 

  نظرات

  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22
  انحصاری که باید شکسته شود
  شرکت ها و برندها
  انحصاری که باید شکسته شود
  خرابی سرویس گوگل و از دسترس خارج شدن بسیاری از اطلاعات ابری کاربران موجب شد که زنگ هشدار برای کاهش انحصار غول‌های فناوری بلند تر از هر زمان دیگری به صدا در بیاید.
    2020-12-22 09:48:23
  ابرقهرمانان خاموش
  تازه های کسب و کار
  ابرقهرمانان خاموش
  سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های بزرگ فناوری در دوره کرونا به سمت فناوری ابری و جمع‌آوری بازخورد سیستماتیک از تجارب کارمندان تغییر کرده است.
    2020-12-20 09:19:14