فناوریهای برتر

برنامه "دارپا"برای مهارت افزایی در ارتش آمریکا
یادگیری بعضی از مهارت ها مخصوصا برای کسانی که در زمان سریع باید مهارت های زیادی را آموزش ببینند آسان نیست. به همین دلیل ارتش آمریکا درحال انجام تحقیقاتی بر روی سیستم عصبی انسان است تا به بهبود یادگیری کمک کند.
  جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۴۱:۴۱
تنها راهکار مقابله با رمزنگاری کوانتومی، خود رمزنگاری کوانتومی است
به‌محض اینکه اولین کامپیوتر کوانتومی واقعی در جهان ساخته شود، نیاز داریم که به‌سرعت یک میلیون کامپیوتر کوانتومی دیگر ساخته شود تا برای مقابله با همان اولین کامپیوتر کوانتومی به‌کار گرفته شوند.
  چهارشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۸:۴۱:۲۰
جنگنده ایرانی قاهر را بیشتر بشناسیم
روز شنبه از جدیدترین دستاوردهای وزارت دفاع ایران در حضور رئیس جمهور رونمایی شد. مهم‌ترین بخش این مراسم، اولین آزمایش حرکت روی زمین (تاکسی) جنگنده قاهر بود. قاهر 313، جنگنده پیشرفته و تمام ایرانی است که توسط متخصصان کشورمان طراحی و ساخته شده است.
  چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ ۱۱:۰۶:۰۷
کیوبیت‌ عنصر اصلی اعجاز آفرین در رایانش کوانتومی
هوش مصنوعی که این روزها حرف‌‌های بسیاری پیرامون آن در جریان است، به‌واسطه رایانش کوانتومی به چنان پیشرفتی نائل خواهد شد که به‌راحتی بشریت را به‌سمت تکینگی(رسیدن هوش مصنوعی به هوش انسانی) سوق خواهد داد.
  دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ ۰۷:۲۴:۳۶
حضور تحسين بر انگيز ربات ها در ميادين ورزشي
برای اولین بار اعضای تیم ملی والیبال ژاپن در برابر ربات ها به ميدان رفتند ، امری که نشانگر پیشرفت علم رباتیک در این کشور است.ربات‌های یاد شده در قالب تیم رقیب در برابر تور قرار گرفتند و به دفاع در برابر اسپک‌های اعضای تیم ملی ژاپن پرداختند.
  یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ ۱۴:۴۰:۴۸
تخيلي كه به همت فناوري لباس واقعيت پوشيد
تا اوایل قرن 21، تنها راه به‌دست آوردن اطلاعات از فرآیندهای صنعتی، حضور در محیط و تعامل مستقیم با تجهیزات خط تولید بود. اما امروزه با گسترش توان محاسباتی و دامنه ارتباطات، این محدودیت برداشته شده است؛ به‌طوری که می‌توان بدون حضور فیزیکی و از راه دور به تمام اطلاعات مربوط به خط تولید دسترسی یافت.
  چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ ۰۸:۴۵:۳۴
وقتي ربات ها به مذاكره مي نشينند
این ربات‌ها به جای اینکه تنها مسیرهای خاص از پیش برنامه ریزی شده را دنبال کنند، می‌توانند با یکدیگر حرف بزنند و اطلاعاتی که درباره محیطی که در آن حضور دارند را بدست می آورند در لحظه با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
  یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۰۸:۲۱:۴۴
DNA بهترین رسانه ذخیره‌سازی44 تریلیون گیگابایت
ایده ذخیره‌سازی اطلاعات روی DNA از مدت‌ها پیش مطرح شده و تلاش‌هایی نیز در این زمینه انجام شده است. اما سوال اصلی این است که ما چگونه قادر هستیم یک میلیارد ترابایت داده‌ها را تنها روی یک گرم DNA و آن هم به مدت بیش از هزار سال ذخیره‌سازی کنیم؟
  چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۰۷:۱۸:۳۱
به مدد فناوري هاي نوين ؛ فیزیک کوانتومی براي حل مسائل لاينحل آستين بالا مي زند
پیشرفته‌ترین و قوی‌ترین کامپیوترهای امروزی نیز نمی‌توانند عددی ۲۰۴۸ بیتی که ۶۱۷ رقم دارد را به عوامل اول تجزیه کند، ولی این کامپیوتر کوانتومی با استفاده از ۴۰۹۶ کیوبیت این مسئله را طی مدت ۱۱۰ روز حل خواهد کرد.
  شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۱۶:۲۹
وقتی فناوری نانو آرامش و آسایش رابه محیط زندگی بشر هدیه می کند
به منظور ساخت شهرها (به ویژه ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف) باید از راه‌ها و شیوه‌هایی استفاده نمود که کمترین آلودگی‌های محیطی را به وجود آورد. با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان از انواع آلودگی‌های شهری کاست.
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۲۱:۲۱:۲۳
هوش مصنوعی می تواند به زندگی بشر پایان دهد
هوش مصنوعی یک فناوری انقلابی محسوب می شود و تاکنون نقش مهمی در زندگی بشر ایفا کرده است؛ اما در عین حال نگرانی هایی هم در مورد آینده این فناوری وجود دارد. برخی معتقدند این فناوری می تواند در آینده به یک تهدید بزرگ برای بشر تبدیل شود.
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۴۱:۰۴
اگر ما درب بدنمان را بر روی تکنولوژی باز کنیم، دیگر نیازی به گوشی های هوشمند ، تبلت ها و دستبند های ورزشی نخواهیم داشت
در سال 2010، هاربیسون بنیاد انسان های رباتی را تاسیس کرد تا بتواند به انسان هایی که می خواهند تبدیل به ربات های انسانی شوند کمک کند، از حقوق این گونه افراد دفاع کند و فرهنگ سایبرگی شدن را در جامعه و هنر افزایش دهد.
  سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۴۵:۳۷
روند رشد فناوري در اوايل قرن 22 چه شرايطي را براي انسان وجهان رقم خواهد زد؟
دانشمندان صنعت نانوتکنولوژی در حال ساخت و تکمیل روبات های هدفمندی هستند که قادرند در رگ های بدن سفر کنند و به اندام مورد نظر برسند و کارهای درمانی را در همان نقطه آغاز کنند.
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱:۲۰
دِرون‌های پاسخ EMS به‌زودی رنگ واقعیت به‌خود می‌گیرند.
فرض کنید یک حادثه رانندگی برای شما رخ داده و کنار جاده افتاده‌اید. دِرون روی پیدا کردن شما زوم می‌کند؛ و به کمک GPS اسمارت‌فون‌تان به سمت محلی که قرار دارید، پرواز می‌کند. وقتی به مکان موردنظر رسید؛ آرام در نزدیکی شما فرود می‌آید در حالی‌که با خود کمک‌های اولیه آورده است.
  پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۴۸:۲۵
موفقیت دوباره فالکون پس از انفجار تراژیک
پنجمین پرتاب راکت فالکون 9 با یک فرود موفقیت آمیز بر روی یک کشتی شرکت اسپیس ایکس همراه شد. این در واقع نخستین راکتی است که بر روی وسل (Vessel) به فرود می‌آید. در حالی که این نخستین فرود موشک بدون سرنشین اسپیس ایکس نیست، آما آن را می‌‌توان برگ زرینی از افتخارات ایلان ماسک دانست.
  دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۳۲:۳۷
استراتژي«آزادی در شکست خوردن»برگ برنده آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمريكا(DARPA)
کار DARPA به‌کارگیری مدیران برنامه است که روی دانشگاه‌ها و پروژه‌های تجاری مختلف برای انجام تحقیقاتی که شاید بازده چندانی در بر نداشته باشد، سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حال حاضر ۱۴۰ مدیر برنامه، سالانه ۹/۲ میلیارد دلار در زمینه‌های تحقیقاتی گوناگون سر‌مایه‌‌گذاری می‌کنند.
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ۰۷:۵۷:۲۵
خودروی خودران BB8 بدون هیچگونه تماسی شما را به مقصد میرساند؛ انویدیا هم خودروی خودرانش را تست کرد + +فیــــلم
در کنار موسیقی هیجان‌انگیز، بد نیست کمی هم به ماشین دقت کنید که دیگرِ ماشین‌ها، چراغ‌ها و تابلوهای راهنمایی را در کادرهای بسته‌ی رنگی شناسایی می‌کند و کاری جز لبخند از دست شما ساخته نیست.
  شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ۱۲:۲۷:۱۰
عروسی قنات‌ها ؛ قنات فناوری افتخارآمیز نیاکان که در صنعت گردشگری مورد بی مهری است
در اطلاعیه‌ای که مرکز گردشگری قنات القصبه در دوبی منتشر کرده آمده: «به قنات القصبه دوبی بیائید و انواعی از بهترین و عالی‌ترین چای‌ها را از سراسر جهان بچشید. از چای سیاه تا سبز از شرق تا غرب ما انواع گوناگونی از چای‌های جهان را برای شما، خانواده و دوستان شما در این مکان ارائه خواهیم کرد».
  پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ۰۷:۲۷:۳۵
با گچ شکسته‌بندی خداحافظی کنید + فیلم
یک قالب مشبک پرینت شده متناسب با عضو مصدوم، می‌تواند جایگزین گچ سنگین شکسته بندی باشد. پس از شکستگی، تنها درد نیست که بیمار را آزاد می دهد بلکه سنگینی، بسته بودن و بی هوایی درون آن حمام رفتن و هر نوع حرکتی را غیرممکن و یا دشوار می کند.
  سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۴۱:۵۲
كارنامه جهاني فناوري هاي نوين درآستانه ورود به 2017
سرعت رشدفناوري هاي نوين به حدی است که هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی دقیقی درباره آنچه که یک سال بعد ممکن است شاهدش باشیم، ارائه نماید. در سال 2016 نیز اتفاقات ریز و درشت زیادی افتاد که برخی از آن‌ها اصلاً قابل پیش‌بینی نبود.
  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۳۸:۲۰
دستیارهای هوشمند روز به روز پیشرفته تر میشوند؛ رقابت داغ میان بزرگان فناوری
با بروزرسانی جدید می توانید از اکو بپرسید که «تام کروز چند سال سن دارد؟» پس از دریافت پاسخ، اگر بپرسید که «او در کجا زندگی می کند؟» اکو با توجه به سوال پیشین میفهمد که مرجع ضمیر «او» در سوال شما به چه کسی برمیگردد
  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۳۳:۳۲
واکنش اتوموبیل خودران تسلا در هنگام تصادف + فیلم
در شرایطی که بسیاری از کمپانی های حوزه تکنولوژی و خودروسازان بزرگ جهان در حال کار بر روی تکنولوژی اتومبیل های خودران هستند، شرکت تسلا که پدر اتومبیل های الکتریکی و مدرن به حساب می‌آید در حال حاضر با اضافه کردن سیستم اتوپایلوت یا راننده خودکار تسلا ((Tesla Autopilot System) به خودروهای خود، چند گام بیشتر از سایر رقبا به سمت جلو حرکت کرده و تا حدودی تجربه این قابلیت را به کاربرانش القا می‌کند.
  پنجشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۰۰:۰۱
2057 را امروز ببينيد + نمایش کامل فیلم
فناوری تا کجا پیش خواهد رفت؟ با چه سرعتی و تا چه حد پیشرفته تر و پیچیده تر خواهد شد؟ آیا این پیشرفت شتابدار ؛ زندگی بهتری برای بشر به ارمغان می آورد؟ این پرسش ها تنها بخشی از دغدغه های فکری آینده پژوهان و پژوهشگران علم و فناوری است.
  دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵ ۱۶:۰۶:۰۲
هوندا در سودای تولید خودروی بدون راننده ؛ همکاری با غول فن آوری دنیا
هوندا به تازگی اعلام داشته که وارد مذاکره با Waymo شده تا سخت افزارهای خودران این شرکت را در اتومبیل هایش به کار گیرد. گفتگوها در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارد اما هوندا به ویمو پیشنهاد ارائه اتومبیل های دستکاری شده را برای افزایش سرعت این روند داده است.
  جمعه ۰۳ دی ۱۳۹۵ ۰۱:۴۹:۵۳
تلاش "دارپا" برای برقراري ارتباط رادیویی در زیر آب
بر روی سطح زمین، به راحتی می‌توانیم با استفاده ازتکنولوژی بی‌سیم(wireless) ارتباط برقرار کنیم. اما همیشه هم برقراری ارتباط به همین راحتی و آسانی نیست، چون این امواج در تمامی محیط‌ها به همین راحتی منتقل نمی‌شوند.
  چهارشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۲۹:۵۸
آیا روسیه با فناوری"جانشین" به مقابله با ناتو خواهد رفت
یک شرکت روسی در حال طراحی زیردریایی بدون سرنشین و خودرانی است که می تواند خود را در قالب زیردریایی های مختلف جا بزند. این پهپاد که لقب "جانشین" را به آن داده اند می تواند ابزاری مفید برای فریب دادن نیروهای دشمن باشد.
  جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ۲۳:۵۵:۵۸