فناوریهای برتر

فرمان‌روایان نامرئی و هوشمندکره زمین
دانشمندان و مهندسان مشغول تحقیق به‌منظور گسترش شبکه اطلاعات در قالب اینترنت اشیاء هستند. اما میکروب‌ها از مدت‌ها پیش نسخه مخصوص خودشان را از اینترنت اشیاء ساخته‌اند. می‌توان نام آن‌را اینترنت اشیاء زنده گذاشت.
  چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۵۴:۰۲
ابر رایانه فضائی راه را برای بهبود کیفیت رایانه های روی زمین هموار می کند
ابر رایانه‌ای که با نام Spaceborne Computer شناخته می‌شود، قرار است روز دوشنبه توسط موشک SpaceX CRS-12 که بوسیله ایلان ماسک و شرکتش یعنی SpaceX طراحی و ساخته شده است از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا پرتاب شود.
  یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۲۴:۱۸
هوش مصنوعی ،هم خوب هم بد
اگر این قوانین بازدارنده وجود نداشته باشند سهامداران، شرکت‌ها را مجبور خواهند کرد برای پیشی گرفتن از رقبا، با سرعت بیشتری به توسعه هوش مصنوعی بپردازند و این رشد افسارگسیخته و بی قاعده، پیامدهای سنگینی برای آینده بشریت خواهد داشت.
  یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۱۵:۵۴
چین به عنوان نخستین کشور راه نفوذ را برهکرها بست
تا به امروز بیش از 51 هزار بار انتقال داده در این شبکه ارتباطی انجام شده و نرخ موفقیت آن به 99 درصد رسیده؛ این داده ها مواردی همچون تماس های حفاظت شده، انتقال اسناد و مدارک محرمانه، و ارسال فکس را در بر می گیرند.
  چهارشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ ۱۵:۳۸:۳۶
هوش مصنوعی ، تمام قد در راستای تحقق ایده های مایکروسافت عمل می کند
مایکروسافت به دنبال فناوری‌هایی است تا بتواند به کمک آن سخت‌افزارهای هوش مصنوعی را تا حد ممکن کوچک کند؛ به‌طوری‌که آنها بتوانند به‌راحتی در درون دستگاه‌ها جایگذاری شده و بدون دسترسی به اینترنت مورد استفاده قرار گیرند.
  سه‌شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۱۹:۲۷
نیروی دریایی آمریکا، اکنون در نقطه اوج یک انقلاب در زمینه فناوری قرار دارد
زمانی که سردبیر مجله، از شما بخواهد که ۵ مورد از خطرناک ترین و مهلک ترین سلاح های نیروی دریایی آمریکا را معرفی کنید، سخت ترین چالش پیش روی شما، محدود کردن لیست به تنها ۵ سلاح خواهد بود.
  دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ ۰۸:۴۳:۱۵
بعید نیست که روزی هم بتوان فیلم و سریال مورد علاقه خود را بر روی پوست ذخیره کرد!
می‌توانیم از سلول‌ها برای ثبت اطلاعات مربوط به حوادث محیط اطراف استفاده کنیم. به عنوان یک عصب شناس، Shipman امیدوار است روزی بتواند از این سیستم برای ثبت حوادث در طول زمان استفاده کند، مانند این‌که نرون‌ها چطور درون مغز ساخته می‌شوند.
  جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۶ ۰۶:۵۲:۴۲
ستايش فناوري پستي درعصر هخامنشي
عرصه فناوری اطلاعات چه به عنوان یک فرصت و چه به عنوان یک تهدید بزرگ از اهمیتی حیاتی برای ادارات پست برخوردار است وما نمی بایست این فناوری و پیامدهای آن را نادیده گیریم چراکه آینده پست وابسته به رویکرد این صنعت در قبال گستره وسیع فناوری است.
  سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۲:۱۶
خضوع پيشتازان فناوري در برابر عظمت مغز انسان
بدون شک هزاران و شاید میلیون ها اتصال در میان نورون ها وجود دارد تا مغز بتواند فعالیت عادی خود را انجام دهد. جای تعجب نیست که انسان هنوز به صورت کامل نتوانسته عملکرد مغز و رشته های عصبی آن را به درستی درک کند. نمونه های جدید مغزی و مکاشفات جدید به انسان کمک می کند تا روز به روز به ساخت یک مدل دیجیتالی از مغز نزدیک و نزدیک تر شود.
  چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۲۵:۴۳
برند هاي برتر2017
نکته جالب این است که در میان 10 شرکت برتر نام یک شرکت چینی نیز به چشم میخورد. Tencent شرکت هلدینگ اینترنتی چینی که به صورت تخصصی بر روی شرکت های وابسته به بازیهای آنلاین، اپلیکیشن هاريال سرویس های پیام رسان و پرداخت آنلاین تمرکز کرده است.
  چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۰۸:۰۷
جمعه اين هفتهAlphaGo به طور همزمان در مصاف با پنج بازیکن حرفه ای چینی ظاهر مي شود.
کمی بیش از یک سال پیش بود که هوش مصنوعی گوگل با نام AlphaGo موفق شد قهرمان کره ای بازی فکری Go را با نتیجه 4-1 شکست دهد. حالا این سیستم موفق شده در نخستین بازی از یک مسابقه سه مرحله ای، نفر اول جهان آقای «Ke Jie» از چین را مغلوب خود کند.
  سه‌شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۶ ۱۵:۴۷:۴۱
برنامه "دارپا"برای مهارت افزایی در ارتش آمریکا
یادگیری بعضی از مهارت ها مخصوصا برای کسانی که در زمان سریع باید مهارت های زیادی را آموزش ببینند آسان نیست. به همین دلیل ارتش آمریکا درحال انجام تحقیقاتی بر روی سیستم عصبی انسان است تا به بهبود یادگیری کمک کند.
  جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۴۱:۴۱
وقتی فناوری نانو آرامش و آسایش رابه محیط زندگی بشر هدیه می کند
به منظور ساخت شهرها (به ویژه ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف) باید از راه‌ها و شیوه‌هایی استفاده نمود که کمترین آلودگی‌های محیطی را به وجود آورد. با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان از انواع آلودگی‌های شهری کاست.
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۲۱:۲۱:۲۳
اگر ما درب بدنمان را بر روی تکنولوژی باز کنیم، دیگر نیازی به گوشی های هوشمند ، تبلت ها و دستبند های ورزشی نخواهیم داشت
در سال 2010، هاربیسون بنیاد انسان های رباتی را تاسیس کرد تا بتواند به انسان هایی که می خواهند تبدیل به ربات های انسانی شوند کمک کند، از حقوق این گونه افراد دفاع کند و فرهنگ سایبرگی شدن را در جامعه و هنر افزایش دهد.
  سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۴۵:۳۷
روند رشد فناوري در اوايل قرن 22 چه شرايطي را براي انسان وجهان رقم خواهد زد؟
دانشمندان صنعت نانوتکنولوژی در حال ساخت و تکمیل روبات های هدفمندی هستند که قادرند در رگ های بدن سفر کنند و به اندام مورد نظر برسند و کارهای درمانی را در همان نقطه آغاز کنند.
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱:۲۰
موفقیت دوباره فالکون پس از انفجار تراژیک
پنجمین پرتاب راکت فالکون 9 با یک فرود موفقیت آمیز بر روی یک کشتی شرکت اسپیس ایکس همراه شد. این در واقع نخستین راکتی است که بر روی وسل (Vessel) به فرود می‌آید. در حالی که این نخستین فرود موشک بدون سرنشین اسپیس ایکس نیست، آما آن را می‌‌توان برگ زرینی از افتخارات ایلان ماسک دانست.
  دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۳۲:۳۷
استراتژي«آزادی در شکست خوردن»برگ برنده آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمريكا(DARPA)
کار DARPA به‌کارگیری مدیران برنامه است که روی دانشگاه‌ها و پروژه‌های تجاری مختلف برای انجام تحقیقاتی که شاید بازده چندانی در بر نداشته باشد، سرمایه‌گذاری می‌کنند، در حال حاضر ۱۴۰ مدیر برنامه، سالانه ۹/۲ میلیارد دلار در زمینه‌های تحقیقاتی گوناگون سر‌مایه‌‌گذاری می‌کنند.
  یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ۰۷:۵۷:۲۵
احداث یکی از پيشرفته ترين كارخانه ها برای توليدات 2022 جهان !
تراشه‌ساز معروف تایوانی با سرمایه ۱۶ میلیارد دلاری قصد ساخت پیشرفته‌ترین کارخانه جهان برای تولید تراشه‌های ۵ و ۳ نانومتری را دارد. تراشه‌های ۵ و ۳ نانومتری که پیشرفته‌ترین نوع آن محسوب می‌شود، از سال ۲۰۲۲ وارد بازار خواهند شد.
  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۱۵:۴۵:۰۷
شناسایی تروریست ها از روی علامت پیروزی
روش‌های کنونی برای شناسایی تروریست‌ها چندان ساده نبوده یا اجرای آن‌ها آسان نیست. اکنون دانشمندان اردنی یک روش جدید توسعه داده‌اند که می‌تواند تروریست‌ها را بر اساس علامت V که نشانه مرسوم پیروزی است، شناسایی کند.
  شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۱۵:۰۸:۲۲
هوش مصنوعی امن با همکاری Open AI و مایکروسافت جدی تر دنبال میشود
OpenAI در آخرین ماه سال گذشته میلادی توسط ایلان ماسک و سم آلتمن، نماینده کمپانی «Y Combinator» تاسیس شد. این سازمان غیر انتفاعی در پی توسعه نوعی از هوش مصنوعی است که بتواند تاثیرات بلند مدت و مثبتی برای جوامع به همراه داشته باشد.
  چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ۲۳:۳۷:۳۰
هوش مصنوعی تسلا یا انسان ، کدام یک راننده بهتری است ؟
در نگاه نخست شاید این آمار رای به برتری سیستم اتوپایلوت تسلا بدهد اما نباید فراموش کرد که این مقایسه کمی ناعادلانه است؛ زیرا در طرف مقابل آمار یک کشته برای هر 94 میلیون مایل شامل همه وسایل نقلیه از جمله دوچرخه ها، اتوبوس ها، کشنده های سنگین، خودروهای سبک و حتی عابرین پیاده می شود.
  چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ۰۹:۲۱:۵۰
حرکت سامسونگ به سمت نسل پنجم اینترنت
سامسونگ به‌عنوان یکی از فعالان صنایع مخابراتی و آی‌تی، اولین نشست اینترنت نسل پنجم را در «منطقه سیلیکون» (Silicon Valley) برگزار کرد. در این رویداد که در نوع خود اولین به‌شمار می‌رود، در مورد گسترش هرچه بیشتر اکوسیستم نسل پنجم اینترنت بی‌سیم بحث شد.
  پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ ۱۹:۱۷:۴۰
باراک اوباما درباره آینده تکنولوژی چه فکر می کند؟ (1)
آیا کامپیوترها مشاغل را تهدید نمی کنند؟ یکی از بهترین افراد برای پاسخ گفتن به این سوالات، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، باراک اوباما، است که به دلیل موقعیت شاخص این کشور در علوم جهانی اطلاعات بسیار زیادی درباره راهبردها و نحوه مواجهه با این تکنولوژی در اختیار دارد. اسکات دادیچ از نشریه Wired گفت و گویی بین رییس جمهور آمریکا و مدیر آزمایشگاه رسانه ای دانشگاه MIT، جوی ایتو، ترتیب داده که در سه قسمت برای شما منتشر خواهد شد. با اولین قسمت از این مصاحبه همراه ما باشید.
  چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۸:۲۷
آیا تاکسی های خودران میتوانند جایگزین خودروهای شخصی شوند؛ جان زمیر و رویای 2025
بنیانگذار شرکت Lyft می‌گوید که تا سال ۲۰۲۵ خودروهای شخصی وجود خارجی نخواهند داشت. ورود تاکسی‌های خودران و اعتماد مردم به این وسایل نقلیه سبب می‌شود تا نیازی به جابه‌جایی با خودروی شخصی احساس نشود و این موضوع می‌تواند عاملی برای افزایش فضای عمومی و همچنین کاهش پارکینگ‌ها و جایگزینی این فضاها با محلی برای کسب و کار جدید باشد.
  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ۱۷:۱۴:۱۰
اپراتور پرتاب ماهواره در کشور راه اندازی می شود
صادق عباسی شاهکوه، معاون رگولاتوری، ضمن طرح این موضوع که ایجاد اپراتور ماهواره برای راه اندازی یک ماهواره در مدار و یا اجاره آن در دست انجام است تایید کرد که ابتدا باید اصول حاکم بر فعالیت این اپراتور و قانونگذاری در این زمینه در کمیسیون رگولاتوری به تصویب برسد.
  سه‌شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۲۶:۰۷
آدیداس از اولین کتانی ساخت ربات‌های خود رونمایی کرد.
در ماه دسامبر 2015، کمپانی آدیداس از تصمیم خود برای راه اندازی کارخانه ای تحت عنوان Speedfactory خبر داد که در آن تمامی مسئولیت ساخت کفش های این شرکت، توسط ربات ها انجام خواهد شد. حال پس از گذشت چند ماه، این شرکت با احداث این کارخانه از اولین کتانی ساخت ربات های خود رونمایی کرد.
  شنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۲۶:۰۸