اینترنت

بدون اتصال به اینترنت هم ممکن است هک شوید
اگرچه معمولا هکرها رایانه یا یک پایگاه اینترنتی را که به خوبی محافظت نشده می‌یابند تا به اطلاعاتی که در آن ذخیره شده دسترسی پیدا کنند، اما راه‌هایی توسط پژوهشگران کشف شده که می‌توان داده‌ها را از رایانه‌ای که به اینترنت وصل نیست نیز سرقت کرد.
  پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶ ۲۳:۲۹:۳۲
آنچه درتوسعه اینترنت اشیاء در كشوربايد رعايت شود
در این جلسه ۲۴۹ کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیرامون ظرفیت‌ها و قابلیت‌های راه اندازی «اینترنت اشیاء» (IOT) ارائه شد
  دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۵۳:۴۳
قرار نیست حتما مدیران سایتها به جای کاربرانشان جریمه شوند
موضوع فیلترینگ سایت های مرتبط با کسب و کار و تخلفاتی که از سوی کاربران این سایت‌ها صورت می گیرد سه بار در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است به نحوی که ما معتقدیم اگر یک کاربر تخلفی انجام دهد قوه قضاییه نباید با سایت مربوطه و یا با مدیرعامل سایت برخورد کند.
  چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ۰۷:۵۸:۵۸
بسياري ازوبگاه هايي که در خارج از کشور میزبانی می شوند، عمده درآمدهای خود را مدیون بازار داخلی ایران هستند
دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داده است که قوانین و مقررات لازم برای حفاظت از داده های کاربران ایرانی مصوب شود و در آن ملاحظات استفاده از خدمات طرف های ثالث برای تراکنش های وبگاه های ایرانی نیز مشخص شوند.
  شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۷:۲۹:۱۸
ماهيت اينترنت چيست؟ مالکیت و تولیت اين موجود با كيست؟
اینترنت شبکه‌ای از شبکه‌هاست که ارتباط بین این شبکه‌ها به‌طور مستقل و مجزا بر طبق پروتکل‌های تعریف شده انجام می‌شود و هر شبکه موجود در آن، خود، مسؤولیت نگهداری، اتصال، توسعه و کنترل خود را برعهده دارد.
  یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۵:۴۴:۵۳
پروژه پنج چشم، چشم به اطلاعات کاربران اینترنت دوخته است
تلاش گستره آمریکا با مجموعه پنج کشور دیگر موسوم به "پنج چشم" نشان می دهد که چگونه این کشورها با همکاری غول های فناوری جهان بازوی قدرتمندی برای آژانس امنیت ملی آمریکا در جاسوسی از اطلاعات کاربران در فضای اینترنت هم پیمان شده اند.
  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۲۰:۲۳
به‌مناسبت روز جهانی اینترنت امن‌تر، اگر اکانت گوگل دارید، این تست امنیت را انجام دهید
8 فوریه به نام روز جهانی اینترنت ایمن‌تر در سراسر دنیا معرفی شده است. در سال 2014 کمیسیون اروپا روز 8 فوریه را به نام روز جهانی اینترنت ایمن تر نامگذاری کرد و از آن زمان همه ساله متولی برگزاری این مراسم در سراسر دنیا است به طوری که در بیش از 60 کشور دنیا بزرگداشت این روز برگزار می‌شود.
  سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۲۸:۱۸
ضريب نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات کشوردر سطح منطقه وجهان رضايت بخش نيست
برآوردها نشان می دهد که برغم افزایش مولفه هایی چون ضریب نفوذ و دسترسی در حوزه فناوری اطلاعات و نیز ارتقای زیرساختهای ارتباطی، همچنان وضعیت ایران نسبت به سالهای قبل آنطور که باید پیشرفت نداشته و قابل قبول نیست.
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۰۷:۵۷:۵۵
گره توسعه ارتباطات اينترنتي بوسيله هواپيماها گشوده خواهد شد
راهکارهای زیادی برای پوشش اینترنتی مناطق دور افتاده و فاقد ارتباط اینترنتی، مطرح شده است که به ایده هاي استفاده از پهپاد وخودروهای لندکروز برای تشکیل یک شبکه ارتباطی اضطراری از آن جمله مي باشند.
  دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۲۶:۴۱
چرامشترکان اینترنت در ایران ترجیح می‌دهند کمتر به دانلود فایل‌ های تصویری و ویدیویی اقدام کنند؟
پیش ‌بینی‌ها نشان می‌ دهد تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ۲۰۲۰ به بیش از پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر خواهد رسید و به موازات آن مصرف داده نیز افزایش خواهد یافت؛ تا آنجا که سهم ویدئو از ترافیک داده دنیا از ۶۴ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۸۰ درصد در سال ۲۰۱۹ خواهد رسید.
  پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۲۳:۲۴
اينترنت كشوردرآئينه آمار؛ تجارت الکترونیک ۴۲ درصد
درگاه پایش جامعه اطلاعاتی برمبنای نظام پایش شاخص های ارتباطات و فناوری اطلاعات و با توجه به نتایج طرح آمارگیری برخورداری خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات، آخرین وضعیت استفاده از ICT در ایران را تا پایان سال ۹۴ اعلام کرد.
  شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۴۲:۰۱
وابستگی فوق العاده ، تصورجهان پس از اینترنت را هم از ما سلب کرده است
فکر کنید هیچ وب‌سایتی نباشد، هیچ سرویس بانکی کار نکند یا دستگاه‌های پوز یا ای‌تی‌ام بی‌مصرف شوند، هیچ سیستمی متصل نباشد، هیچ نرم‌افزار پیام‌رسان وایبر و واتس‌اپ و تلگرام و ایمو نباشد و خلاصه هیچی در دنیا آنلاین نباشد!
  پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۱۸:۳۴
اینترنت دنیا برای یک روز قطع خواهد شد
شرکت امریکایی فناوری های امنیتی LogRhythm به تازگی مدعی شد در سال آتی میلادی، اینترنت جهان به مدت 24 ساعت کامل قطع خواهد شد. «جیمز کاردر» معاون و مدیر ارشد امنیت اطلاعات کمپانی مذکور اعلام کرد دلیل بروز این وضعیت، مشکلات فنی نخواهد بود.
  دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۵۵:۱۹
سرعت عمل در"تشخیص تهدیدها و تصمیم‌گیری به موقع"درحوزهICT به شدت نگران کننده است.
دلایل عقب‌ماندگی ایران در برخی عرصه‌ها، مثنوی هفتاد من است و از جنبه‌های مختلف مدیریتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، بین‌المللی و غیره قابل ارزیابی است و انبوهی از کتاب‌ها و تحقیقات را می‌توان در این خصوص یافت. اما به شکل مشخص و در حوزه ICT، یکی از دلایل خسران و عقب‌ماندگی ما ناشی از نوعی "کندی" در تشخیص تهدیدها و تصمیم‌گیری است.
  یکشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵ ۲۰:۳۳:۲۶
پهنای باند اینترنت کشور 25 برابر افزایش میابد
افزایش ظرفیت پهن‌باند شبکه ملی اطلاعات از ۴ به ۱۰۰ ترابیت، افزایش محتوای بومی، ارتقای دانش فنی در زمینه فناوری‌های پیشرفته، افزایش ارائه خدمات نوین، توسعه‌ی خدمات فناوری در روستاها و بومی‌سازی دانش فنی در برنامه‌ی ششم توسعه دیده شده است.
  چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۴۴:۰۸
اختلال گسترده در اینترنت آلمان؛ احتمال حمله سایبری به بیش از 900 هزار روتر
ارتباط مخابراتی صدها هزار مشترک شرکت تله‌کوم آلمان از روز یکشنبه قطع یا مختل شده است. مشکل از روترهاست. وضعیت شبکه و نوع قطع‌شدن ارتباط، نظر کارشناسان را به امکان حمله سایبری جلب کرده است.
  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۴۴:۳۱
ایلان ماسک مشکل اینترنت سراسر کره زمین را از فضا حل می‌کند
بنیان‌گذار کمپانی "تسلا" از دولت آمریکا برای ارسال بیش از ۴۴۰۰ ماهواره به مدار زمین درخواست مجوز کرده تا بتواند سراسر کره زمین را تحت پوشش اینترنت فوق‌سریع قرار دهد. این طرح بیش از ۱۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.
  چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۱۰:۱۲
شبکه جهانی اینترنت ماهواره ای برنامه جدید ایلان ماسک
براساس اسنادی که اخیرا به ثبت کمیسیون ارتباطات آمریکا رسیده شرکت خصوصی اسپیس اکس که سرپرستی اش را ایلام ماسک بر عهده دارد و در تلاش برای تجاری سازی سفرهای فضایی است اخیرا اعلام کرده در تلاش برای جلب موافقت دولت آمریکاست تا یک شبکه عظیم ماهواره ای را راه اندازی کند که قادر است پوشش جهانی اینترنت با سرعت بسیار بالا را در اختیار ساکنین این کره خاکی قرار دهد.
  جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۳۲:۲۴
ایرانسل برای زائران اربعین اینترنت رایگان عرضه کرد
پیشتر از ارائه اینترنت رایگان همراه اول به زائران ایرانی کربلا در اربعین حسینی خبر دادیم. حال به گزارش روابط عمومی ایرانسل، اپراتور دوم کشور نیز در نظر دارد امکانی مشابه به این را در اختیار کاربران خود قرار دهد که در ادامه میتوانید بیانیه خبری رسمی این شرکت را مشاهده نمایید.
  پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۲۳:۳۹
بهترین اینترنت های سه ماهه دوم 95 در کشور (بر اساس نظر کاربران)
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ابتدای امسال رده‌بندی اپراتورهای برتر اینترنت پرسرعت ADSL را بر اساس نظرات کاربران در هر استان اعلام می‌کند.بر این اساس در هر استان سه اپراتور برتر ADSL بر اساس نظر کاربران انتخاب شده و در جدولی به عموم معرفی می گردند.
  سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۱۸:۱۴
اینترنت شبانه همراه اول رایگان شد + اطلاعات تکمیلی
به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، با توجه به توسعه پوشش و ارتقای کیفیت و ظرفیت شبکه همراه اول، این اپراتور از این پس بسته های آلفاپلاس نامحدود شبانه را ارائه می دهد تا مشترکان با خرید این بسته‌ ها از سرعت بدون مرز بهره ببرند.
  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ۱۶:۴۹:۴۲
ظرفیت ترانزیت اینترنت ایران در منطقه ۵.۵ برابر شد
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت :بعد از توافق برجام توانستیم ظرفیت ترانزیت بین الملل ایران را در منطقه ۵.۶ برابر کنیم. یعنی قبل از این در این حوزه ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه تبادل داشتیم که به ۵۶۰ گیگابیت برثانیه رسیده است.
  سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ۱۵:۴۵:۲۸
حدود 1700 مقاله با کلید واژه واقعیت مجازی نوشته شده است
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصيرالدّين طوسي واقعیت مجازی اکنون از علوم بسیار پرکاربرد در جهان است به گونه ای که در سال 94 حدود 1700 مقاله با کلید واژه واقعیت مجازی نوشته شده است و پیش بینی می شود در سال جاری این تعداد رشد بسیار بالایی داشته باشد.
  پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۲۵:۰۶
رشد سه برابری برخورداری روستاهای آذربایجان شرقی از اینترنت پرسرعت در سه سال گذشته
تبریز- ایرنا - مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه درSHG 92 تنها 154 روستای استان تحت پوشش شبکه اینترنت پرسرعت بود، گفت: در زمان حاضر 465 روستای تحت پوشش شبکه اینترنت قرار دارد .
  پنجشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ ۰۸:۱۱:۲۶
نواخته شدن زنگ وای‌فای در شهرها
وای‌فای شهری که به دلیل اتصال بی‌سیم و سهولت دسترسی به اینترنت محبوب کاربران است، به راهی برای رقابت اپراتورهای مختلف ارتباطی تبدیل شده و پوشش سراسری خطوط شبکه تلفن همراه و وای‌فای نیز از وعده‌های چندباره مسئولان فناوری اطلاعات است.
  شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۳۳:۱۴
آمار ضد و نقیض قیمت اینترنت در ایران!
در سال های اخیر قیمت های متفاوت و متناقضی از سوی منابع جهانی و مسوولان وزارت ارتباطات در مورد قیمت اینترنت در ایران اعلام شده است که برخی کشورمان را دارنده گران ترین و برخی ارزانترین اینترنت دنیا ارزیابی می کنند.
  پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۴۱:۲۶
باهوش ترین شهرهای چین
شهر هایی که از این زیرساخت های فناوری محور به ویژه در زمینه اینترنت برخوردار هستند، می توانند اتمسفری تسهیل شده برای استفاده از خدمات حمل و نقل را نیز به وجود بیاورند. این زیرساخت ها و توسعه آن ها در خدمات حمل و نقل در بسیاری از شهر های چین، روند رو به رشد مناسبی را طی می کند.
  جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ۰۷:۵۸:۵۳
ارتقای کیفیت اینترنت كشور با شبکه فیبر پشتیبان
رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از اعلام آمادگی شرکت مخابرات ایران برای واگذاری امکانات پایه‌ای خبر داد و این اتفاق را در راستای شکل‌گیری یک شبکه فیبر پشتیبان برای شرکت‌های FCP، موجب ارتقای کیفیت در ارائه سرویس به کاربر نهایی دانست.
  شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ۰۸:۵۹:۲۸