فرايند جهاني‌شدن و ظهور و گسترش رسانه‌هاي جديد چه تأثيري بر جايگاه مذهب داشته است؟
ادعاي ما در اين نوشتار اين است که: فرايند جهاني‌شدن فرهنگي و گسترش رسانه‌هاي جديد اجتناب‌ناپذير است؛ وباوجود چالش‌ها و بحران‌هايي که به همراه دارد ، استفاده از اين فضا و امکانات تقويت‌کننده و مروج امت واحد اسلامي و زمينه‌ساز جهاني‌شدن اسلام خواهد بود.
  سه‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۲۳:۳۴
لطفا وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه را به سامانه و شماره تلفن ۱۹۵ اعلام فرمایید
وزیر ارتباطات از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه آن خبر داد. طی مدتی که از روی کار آمدن نسل سوم و چهارم ارتباطی می‌گذرد تعداد کاربران اینترنت موبایل به یک باره گسترش قابل توجهی پیدا کرده است.
  سه‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۱۳:۲۸
بهترين زمان براي اينكه تمرين كنيد عادتي را در خودتان شكل بدهيد، آغاز روز كاري است
كارهايي كه در 10 دقيقه‌ي اول روز كاري خود انجام مي‌دهيد، تا حد زيادي مشخص خواهد كرد كه بقيه‌ي روز شما چقدر موثر خواهد بود. اگر مي‌خواهيد كارتان را با موفقيت آغاز كنيد، علاوه بر روابط خود با ديگران بايد به نحوه‌ي شروع روز كاري خود نيز اهميت بدهيد.
  شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۹:۰۱:۲۴
NGN ، متناسب با سطح و جهت توسعه نظام غربی ایجاد شده و توسعه پیدا کرده و ما قصد ورود آن به جامعه خود را داریم!
از آنجا که مبدع ICT تمدن خاصی است و به طور طبیعی در درون و ذات خود حامل یک فرهنگ است و این فرهنگ را با خود منتقل خواهد کرد. ما برای مقابله با این فرهنگ نیازمند برنامه ریزی هستیم.
  جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۰۶:۴۳
تاخير نابخشودني بخش كشاورزي در پيوستن به جنبش آینده پژوهی
برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی کشور (به ویژه در بخش کشاورزی) نه تنها قابلیت اجرا در حد قابل قبول را پیدا نکرده، حتی تمامی چشم‌انداز افق 1404 و پیش‌بینی‌های آن در بخش کشاورزی نیز مسلماً طی این مدت به وقوع نمی‌پیوندد.
  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۴۲:۱۹
مواد غذائي مورد نياز در 40 سال آینده به اندازه کل مواد تولید شده در 6 هزار سال گذشته است!
در آینده دور شکل تولید مواد غذایی تغییر خواهد کرد و هر انسان به کمک فناوری های دقیق از جمله روبات ها، چاپگرهای سه بعدی و چهاربعدی، بیوتکنولوژی، طراحی اقلیم و غیره غذای خود را تأمین خواهد کرد.
  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۲۷:۰۵
امروزتكنولوژي همه را غافلگير كرده ، باید مدیریت آتش نشانی داشت و همیشه در وضعیت آماده باش بود
آینده پژوهی، فرهنگ سازی، آموزش، آسیب شناسی، توجه به نیاز و سلایق جوانان امروز، ایجاد فضای تعامل و گفت و گو در فضای واقعی، توجه به پیوست فرهنگی و... را از جمله راهکارهای نهادینه کردن اخلاق در فضای مجازی است
  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱:۱۴
با اين روند در قرن آينده اثري از جنگل هاي باراني در زمين نخواهد بود.
اغلب کشورها در کنفرانس ۲۰۱۵ پاریس متعهد به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و حفظ درجه حرارت زمین کمتر از دو درجه سانتیگراد شدند، این هدف بزرگ بدون توقف جنگل‌زدایی و یا حداقل کاهش نرخ جنگل زدایی در جنگل‌های انبوه بارانی امکان پذیر نخواهد بود.
  سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۰۱:۲۹
سیمرغ سی ام برای نخبگان ایرانی به پرواز درآمد؛ طلایه داران جشنواره خوارزمی معرفی شدند
جشنواره بین المللی خوارزمی باسابقه ترین رقابت علمی است که بعد از انقلاب اسلامی با هدف شناسایی و معرفی برترین های عرصه علم و صنعت بنیان گذاشته شد تا با ترغیب پژوهشگران مسیر شکوفایی علمی کشور و با حمایت از سرمایه های فکری برای ارائه راه حل های نوین و کاربردی، راه استقلال و خودکفایی اقتصادی هموار شود.
  سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۶:۰۴
جا انداختن موضوع "ایده تا بازار" در ایران ،نیازمند شکل گیری دانشگاه نسل سوم است
مقالات زیادی برای تبدیل درجه استادیاری به دانشیاری و سپس نایل شدن به درجه استادی چاپ شده که پس از آن به قفسه بایگانی سپرده شده اند، اما به لحاظ تولید علم و فناوری هیچ مشکلی از سطح جامعه حل نشده است و در تولید علم دنیا نیز تاثیر بسزایی نداشته ایم.
  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ۲۰:۴۸:۰۰
نفس تنگ چقدر ، جان مرا میگیرد؛ سینه ام میسوزد
استاندار خوزستان گفت: در 10 سال گذشته در استان مه‌گرفتی همراه با گردوخاک شدید نداشتیم. مشکلی که امروز بوجود آمد مه‌گرفتگی و افزایش رطوبت پس از طوفان گردوخاک 8 بهمن بود. این طوفان بسیار شدید بوده است و هیچ وقت این‌ میزان گردوخاک را تجربه نکرده بودیم.
  یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۰:۵۷
علم پزشکی و علوم بهداشتی، در تاروپود زندگی ما نفوذ کرده و سبک زندگی ما را تعیین کرده‌اند
وقتي از تطبيق آموزه‌هاي اصيل با زندگي کنوني سخن مي‌گوييم، مقصودمان اين نيست که اکنون مي‌توان آن آموزه‌ها را محقق کرد، بلکه هدف انديشيدن به اين است که مي‌توان به‌گونه‌اي ديگر زندگي کرد.
  شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۱۵:۴۱
مسير پرچالش ساخت بازي هاي رايانه اي سبك ايراني - اسلامي (بايدها ونبايدها )
بازی‌های رایانه‌ای، یکی از عرصه‌های نوظهوری است که به‌شدت در میان کودکان، نوجوانان و جوانان در حال گسترش بوده و به‌عنوان بخش عمده‌ای از اوقات فراغت افراد، جای خود را در زندگی باز کرده است.
  شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲:۳۳
تحولات تکنولوژیک چگونه مراحل رشد جوامع بشری یکی پس از دیگری را رقم زده است
زندگی خانوادگی ، زندگی مذهبی ، ادبیات ، هنر ، ایستارهای سیاسی و غیره ، همه و همه عمیقاً و سریعاً در مدت زمان کوتاهی دستخوش دگرگونی قرار گرفته اند و هنوز نیز هم انقلاب تکنولوژیک ادامه دارد
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۲۱:۵۷:۱۲
۴۰ درصد کاربران آمریکائی مدعی هستند که به کمک اینترنت بر بیماری خود غلبه کرده‌اند
بمباران اطلا‌عاتی که لحظه‌به‌لحظه بر میزان آن افزوده می‌شود کاربران را با چندگانگی مواجه کرده و موجب شده تا آنها به سادگی نتوانند از بین انبوهی از اطلا‌عات، مطلب موردنظر خود را پیدا کنند.
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۰۱:۲۸
تأثیرهای فرهنگی ورود تکنولوژی، به ویژه در عرصه‌ی سبک زندگی، چیزی نیست که با فرافکنی گریزپذیر باشد
دانستن اینکه فناوری، سبک زندگی را دگرگون می‌سازد، چه سودی دارد؟ آیا با دانستن این امر می‌توان سبک زندگی را از دستبرد فناوری دور نمود؟ آیا این کار خردمندانه است؟ آیا مسئله‌ی فناوری و تأثیر آن بر سبک زندگی برای ما و دیگر مردم دنیا یکسان است؟
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۱۸:۱۸
در بیشتر مناطق جهان عرب جوانان را مصیبتی می‌دانند که باید سرکوب شوند
طبق نظرسنجی جوانان عرب (Arab Youth Survey) که شرکت اصدا در سال 2016 با 3500 جوان در 16 کشور انجام داد، آنها از بیشتر اخبار به صورت آنلاین آگاه می‌شوند، که بدین ترتیب سانسور کردن اخبار را در تلویزیون و روزنامه‌ها توسط دولت دشوار می‌کند.
  چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۱۸:۴۰
به تدريج اینترنت کارکردی همچون برق در زندگی روزمره خواهد داشت
پیش‌بینی دقیق آینده می‌تواند راه‌حل‌اندیشی برای آینده و چالش‌های پیش‌رو را تسهیل کند. درواقع با شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها و فراهم‌کردن زمینه بهره‌گیری درست از موارد مثبت رویارویی موثر با تهدیدات پیش‌رو می‌توان آینده را به شکل دیگری رقم زد
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۰۴:۵۲
دستور منع مهاجرت توسط دادگاه فدرال آمریکا معلق شد
یک قاضی دادگاه فدرال امریکا در واکنش به فرمان اجرایی دونالد ترامپ مبنی‌بر محدودیت ورود اتباع چندین کشور به ایالات متحده حکمی اضطراری را صادر کرد که به موجب آن دولت واشنگتن به طور موقت نمی‌تواند اتباع این کشورها را اخراج کند.
  شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۱۹:۲۰
براي تحقق رشد خوب؛چه هزينه هائي را بايد تحمل كنيم؟
رشد بد، به‌عنوانِ رشدی که تنها به عده‌ای سود رسانده و محیط‌زیست را نابود می‌کند، محتوم به شکست است. در مقابل، رشد خوب، به عنوانِ رشدی که سودش نصیبِ همۀ جامعه‌ شده و از محیط‌زیست هم محافظت می‌کند، می‌تواند نویدبخش باشد.
  جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۱۸:۴۶
همایش " اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل" در هندوستان برگزار میشود
رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند از برگزاری همایش بین‌المللی «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با تاکید بر مدل‌های توسعه و پیشرفت هند در 19 و 20 اسفند ماه سال جاری در دهلی‌نو - شبه قاره هند خبر داد.
  جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ۰۶:۳۹:۱۵
تلفیق تکنولوژی های نوین ارتباطات با نرم افزارهای کاربردی به تحقق "عدالت اقتصادی و اجتماعی" سرعت مي بخشد.
در جهان اول تلاش دارند تا اندک محدودیت های زمانی و مکانی که در دسترسی به دولت الکترونیک و اینترنت وجود دارد را نیز برطرف کنند تا سطح دسترسی مردم را به خدمات الکترونیکی افزایش دهند.
  چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۴۹:۴۶
سرعت پیشرفت فناوری های نو آن قدر زیاد است که گاهی قدرت برنامه ریزی را از ما سلب می‌کند
معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان صدا وسيمادر دومین نشست کارشناسان برنامه‌ریزی فعالیتهای رسانه‌ای استانها گفت: نسخه دشمن در عرصه فناوری های نو استحاله ارزشهای حاکم بر جامعه اسلامی است.
  سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۳۵:۲۶
کارآفرینان ایرانی درآمريكا ؛ بخشي از چالش قانون ترامپ
زمانی یک مسلمان ایرانی بی هویت در این کشور بودم، حالا اما نایب رئیس شرکتی هستم که بالغ بر 200 استارتاپ به ارزش بیش از 20 میلیارد دلار را تحت پوشش خود قرار داده و هزارن شغل را در این سرزمین ایجاد کرده است
  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۱۷:۳۳
آرايش تمام قدصنعت فناوري در مقابل تصميم آقاي رئيس جمهور
ما باید این کشور را امن نگه داریم، اما باید این کار را با تمرکز روی کسانی که واقعا تهدید به شمار می‌آیند، انجام دهیم... ما باید درهای کشورمان را به روی مهاجرانی که به کمک نیاز دارند، باز نگه داریم؛ این چیزی است که باید باشیم
  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۱:۰۱
اشتغال دغدغه سال های آینده کشور ؛ در سالهای آتی نرخ مشارکت اقتصادی زنان فزونی می یابد
در پاییز 1393 معادل 663 هزار نفر، زمستان همان سال معادل یک میلیون و 422 هزار نفر ، بهار امسال معادل یک میلیون و 245 هزار نفر و تابستان نیز یک میلیون و ٢٣٠ هزار نفر متقاضی شغل وارد بازار کار شدند.
  جمعه ۰۸ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۴۳:۰۰
از دست پیامک های تبلیغاتی به کجا شکایت کنیم؟
طبق مصوبه 147 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تایید مشترک برای دریافت و فعال‌سازی خدمات ارزش افزوده پیامکی از سوی اپراتورها الزامی است. معاون نظارت و اعمال مقررات ارتباطات این خبر را اعلام کرد و بر اساس آن، اپراتورها حق ارسال پیامک های تبلیغاتی بدون تایید و رضایت مشترکان را ندارند.
  چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۳۷:۰۵
قوانین در تصادفات رانندگی با عابرین پیاده چگونه است؛ وقتی قانون از راننده حمایت میکند
همه‌ی ما احتمالا وقتی می‌شنويم ماشين و عابرپياده‌ای با هم تصادف كرده‌اند، حق را به عابرپياده می‌دهيم و راننده‌ی ماشين را تنها مقصر اين حادثه می‌دانيم. اما قانون ما تحت شرايطی حق را به راننده نيز می‌دهد.‌‌
  سه‌شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ ۰۷:۲۱:۵۸
پلاسکو در آتش بی قانونی
رئيس كميته ايمني شوراي اسلامي شهرتهران : متاسفانه هنگامی که برای ایمن سازی ساختمان های عمومی مراجعه می کنیم به سد منافع مالی مالکان برخورد می کنیم. ما در پی اخطارهای پی در پی به ساختمان ها ضمانت اجرایی نداریم. اصولا ایمنی شهر یک متولی صفر تا صد ندارد.
  یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۴۳:۲۱
شکاف میان نسل جوان جامعه ما با نسل پیشین ؛ ادعا یا واقعیت؟
ارزش گرایی و مطالبات درست نسل سوم نیز واقعیتى است که باید بدان توجه داشت. اگر نسل جدید، نسل پیشین را بخاطر عدول از ارزش ها و واگرایی از آرمان ها نقد و سرزنش می کند و آنان را بخاطر عدم تلاش و تدبیر کافی برای تحقق اهداف اسلام و انقلاب مؤاخذه می نماید، نباید او را بریده و گسسته از آرمان ها و ارزش ها دانست!
  یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ ۲۰:۱۹:۴۰
آیا برای غذاهای سه بعدی آماده هستید؛ به زودی غذای مورد نظرتان را پرینت خواهید کرد
ما هنوز در آشپزخانه مانند انسان اولیه روی شعله و با ابزاهای بدوی غذا می پزیم. ورود این فناوری به آشپزخانه تحولی بنیادی است. باید گفت که واکنش افراد به این فناوری با سن و نسل آنها ارتباط داشته است. بعضی می گویند ایده بدی است و می خواهند با دست انجام دهند. برای نسل جوان آشپزی با نرم افزار طبیعی بنظر می رسد
  یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۲:۳۳
لاغر بودن، مهم‌تر از سالم بودن است
در پایگاه‌های اینترنتی برای لاغری بیش از اندازه که ناشی از یک بیماری عصبی است به عنوان "ایده‌آل زیبایی" تبلیغ می‌شود. در این میان توئیگی، مانکن لاغر سال‌های ۱۹۶۰ هم که سایز صفر را مد کرد، جایی برای عرض اندام ندارد.
  چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۵۲:۴۷
داعش پهپادها را مسلح کرد؛ نبرد موصل برای تروریست ها حکم مرگ و زندگی را دارد
استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و مسلح توسط نیروهای داعش، از مدت‌ها قبل علنی شده بود، اما تصاویر جدید ثبت شده از شهر موصل نشان می‌دهند که این گروره تروریستی اکنون از کوادکوپترها به عنوان پهپادهای بمب افکن و برای اجرای ماموریت‌های یگانه استفاده می‌کند.
  سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ۱۸:۱۹:۲۴
براساس پيش بيني ها،حاشیه سودی ۱۰۰ میلیارد دلاری از محل بهینه‌سازی مصرف انرژی به خزانه‌ کشور واریز خواهد شد
کشورهای جهان توافق کرده‌اند که تا سال ۲۱۰۰ وضعیت آلایندگی اتمسفر و گازهای گلخانه‌ای را به جهت مثبتی هدایت کنند. آنها به این نتیجه رسیدند که سیاره‌ زمین خانه‌ مشترک تمامی انسان‌هاست و فناوری می‌تواند آخرین راه نجات برای این کره‌ خاکی باشد.
  سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۳۳:۲۰
افزایش امید به زندگي ، موضوع تحقیقات آینده دانشمندان
در طی زندگی انسان بسیاری از عملکردهای بدن و توانائیهای وی تغییر می کند . دانشمندان از مدتها قبل نسبت به کشف چگونگی تاثیر سالمندی در کاهش عملکرد مغزی و عوامل دخیل در پیشرفت به سمت بیماریهای خاص علاقه مند بودند .
  یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۱۷:۳۱
اقدام زشت و تاسف بار سایت آمازون نسبت به پرچم ایران
در اقدامی غیر معمول و تاسف بار، وب‌سایت آمازون اقدام به فروش پادری با پرچم ایران کرده است. در حالی که مدیران این سایت از دولت هند بابت اقدامی مشابه عذرخواهی کرده‌ و فروش پادری با پرچم هند را متوقف کرده‌اند.
  یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۰۴:۲۹
اجرای ماده8 قانون "انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات"معطل چیست؟
قانوني كه آيين‌نامه اجرايي آن در آبان‌ماه سال‌93 به تصويب هيأت وزيران دولت يازدهم رسيد ولي همچنان اجراي بندهاي آن برزمين مانده‌اند. در پيگيري‌هاي همشهري از مسئولان روابط عمومي‌ها و فناوري اطلاعات 10وزارتخانه كشور مشخص شد هنوز واحد مشخصي در عمده اين سازمان‌ها براي پيگيري و اجراي قانون تشكيل نشده و مسئولي هم براي آن تعيين نشده است.
  شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ۲۲:۲۷:۳۸
در آینده پژوهی ، ما با جسم وارد فضای مجازی می شویم
مسئول فضای مجازی سراج گیلان به کوچک سازی ارتش آمریکا در ۱۰ سال اخیر و جذب نکردن حتی یک نیروی نظامی جدید اشاره کرد و افزود: از سال ۲۰۱۱ نیروی سایبری ارتش آمریکا، ۳۰۰۰ نیروی آموزش دیده در حوزه سایبر جذب کرد و تصمیم دارد در سال ۲۰۲۰ روبات ها را بجای انسان ها وارد جنگ کند.
  شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲:۲۳
ارتباط‌های دنیای واقعی در مسیر قهقرا
«یک روز اگر گوشی‌ام کنارم نباشد، دیوانه می‌شوم» این‌ها حرف‌های سارا مادر یک دختر 16 ساله است.:«در گذشته بیشتر با دخترم بیرون می‌رفتیم و با هم وقت می‌گذراندیم اما حالا او هم بیشتر دوست دارد در اتاقش با گوشی همراهش سرگرم باشد تا اینکه با هم برای تماشای یک فیلم به سینما برویم.»
  پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۲۲:۴۷:۲۲
وقتی ایرانی ها سد میسازند و بسیاری کشورهای توسعه یافته سدهاشان را تخریب میکنند
اثرات منفی و فشار گروه‌های زیست‌محیطی در برخی کشورهای جهان مانند آمریکا موجب شد تا برخی سدها تخریب شود؛ برداشتن سد از روی رودخانه Elwha در واشنگتن نمونه‌ای از این تخریب است و به دنبال آن در سال ۲۰۱۴ آخرین سد بر روی این رودخانه برداشته شد. این جنبش محدود به آمریکا نیز نشده و امروز چین نیز پروژه‌های بزرگ سدسازی خود را تعطیل کرده است.
  پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ۱۶:۵۲:۰۳