جامعه

آينده پژوهي در راستاي تحقق تمدن نوين اسلامي
تمدن نوین اسلامی از همان مبانی و بنیانهای تمدن اسلامی برخوردار است اما متناسب و منطبق با شرایط جدید و تحولاتی که در زندگی اجتماعی بشر اتفاق افتاده است. تمدنی است که محتوای اسلامی را منطبق با شرایط جدید بشر و در شکل و فرمی نو ارائه می کند.
  چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۵۱:۵۹
هشدار پايه گذار وب : سه روند در تلاش براي مخدوش كردن وب هستند
رویکرد اتخاذ شده در درازمدت باعث دلسردی شده و مانع از آن می‌شود تا وب کارکرد عینی خود که همانا کمک به مردم در ارتباط با کشف موضوعات مهم، بررسی مسائل مربوط به سلامت و مسائل اجتماعی می‌شود را دنبال کند.
  دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۳۶:۰۸
لانچر دنیای شیرین نبات ؛ سیستم‌عامل مجازی تخصصی کودک ، فضائي امن با رده بندي سني
متاسفانه دانش‌آموزان ما در مدارس زندگی کردن را نمی‌آموزند و مهارت تفکر را یاد نمی‌گیرند و مهارت حل مساله را هم نمی‌دانند، البته ممکن است چند مساله درسی را حل کنند ولی مفهوم مهارت حل مساله چیز دیگری غیر از حل یک مساله درسی است.
  سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۱۰:۲۷
ریزگردها همه ایران را در بر میگیرند؛ اقدامات نگران کننده ترکیه
طبق نظر یک مقام مسئول اگر ساخت سد ایلیسو به اتمام برسد، کار همه ما تمام است و همه نقاط کشور ما درگیر ریزگرد خواهد شد؛ بنابراین ایران هر چه زودتر باید از تکمیل این سد که تا سال ۲۰۱۹ افتتاح خواهد شد، جلوگیری کند.
  سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۲۶:۱۵
گپ دوستانه وتامل برانگيز رهبر كاتوليك هاي جهان با دارندگان موبايل
روز گذشته در حالی که در میدان سنت پیتر شهر واتیکان باران ملایمی می بارید، «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک های جهان در سخنرانی با مردم و زائران سوالات تامل برانگیز و در نوع خود جالبی پرسیده است.
  دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۱۶:۴۶
اولین رستوران روباتیک در ایران افتتاح شد + فیلم
اگر بی هیچ تصویر ذهنی‌ای وارد روبوشف شوید قطعا برای مدتی هم که شده از دیدن روبات‌ و میزهای اندروید هوشمند آن متعجب خواهید ماند. متفاوت‌ترین و خاص‌ترین آیتمی که در روبوشف به چشم می‌آید وجود تسمه نقاله‌ یا کانوایری است که سفارشات شما را مستقیم از آشپزخانه به سر میزی که نشسته‌اید می‌آورد.
  یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۰۶:۰۸
چگونه از حالت منفعل به یک عنصر فعال تبدیل شويم؟
آینده را بر اساس سه محور تنظیم می‌کنند که شامل آینده‌ ممکن، آینده‌ احتمالی و آینده‌ ترجیحی است .در دو مورد اول بدون هیچ دخالتی و با حفظ هنجارها آینده پیش‌بینی می‌شود؛ ولی مورد سوم آینده‌ای است که خود ما در ساخت آن نقش داریم .
  یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۰۶:۵۰
بیش از 100 زلزله در هفته ای که گذشت؛ دانشگاه ها موضوع الگوهای مدیریتی پسا بحران را جدی بگیرند
در هفته گذشته شاهد ثبت 100 زلزله بودیم که علاوه بر آنکه زمین‌لرزه‌هایی در تهران و لواسان رخ داد، دو زلزله 3 و بیشتر از 3 ریشتری نیز مناطقی از ایران را لرزاند.
  شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۳۶:۳۵
کاربران قبل از آسیب زدن به خودتوسط فیسبوک ،شناسائی و مشاوره می شوند
مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک، به تازگی اعلام کرد که امیدوار است با استفاده از الگوریتم‌های مختلف، پست‌ها و پیام‌های افراد تروریست و دیگر موضوع‌های نگران‌کننده شناسایی شوند.
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۳۸:۲۹
حدیثی که با ظهور تلگرام تفسیر شد
پدیده های نوین فنّاوری، هر روز در لباسی نو وارد حریم شخصی زندگی بشر می شود. طبع آدمی هم مجذوب هر ابتکار و نوآوری است به ویژه که راحت و رایگان در اختیارش باشد. نوع واکنش به این دستاوردهای بشری، بسته به میزان ادب و تربیت و فرهنگ و اخلاق افراد متفاوت است.
  جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۴۶:۵۹
شیرکاکائو به جای آب آشامیدنی؛ داستان خوزستان را پایانی نیست
طی چند هفته گذشته با شدت یافتن نفوذ ریزگردها در فضای عمومی و سیستم آبی و برقی خوزستان، درحالی تصویر زیر در فضای مجازی به سرعت در حال انتشار است، که از یک سو صحت آن مشخص نبوده و از سوی دیگر کاربران فضای مجازی با طعنه و تمسخر آن را {از فرط آلودگی} به خروج شیرکاکائو از شیر آب منازل نسبت داده بودند.
  چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۵:۳۳:۴۳
نسخه اي كه فائو برای حکمرانی پایدار آب در ایران پيچيده است
طی سال‌های اخیر یکی از جدی‌ترین چالش‌هایی که کشور ما با آن مواجه شده، بحث کمبود آب است. بحران آب مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کرده و هر چه جلوتر می‌رویم این بحران نیز عمیق تر می‌شود.
  چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۲:۲۴:۲۰
نسخه پیامک های تبلیغاتی پیچیده میشود؛ ردیابی سیم کارت های متخلف
معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با اشاره به تذکری که به اپراتورهای موبایل برای حل معضل پیامکهای تبلیغاتی که برای مشترکان ارسال می شود، داده شد، گفت: به زودی این مشکل حل می شود.
  سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۱۵:۴۲:۱۱
"جهانی‌شدن" ابعاد مختلف حیات انسانی را دربر می‌گیرد و با نمودهای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همراه است
محوشدن مرزهای جداکننده جهان و حرکت تدریجی جهان به‌سوی نوعی همگنی یا هم‌گونگی، بیش‌تر در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی که در واقع می‌توان آن‌را نوعی حرکت از کثرت به وحدت دانست، جهانی‌شدن گفته می‌شود.
  سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۲۵:۲۵
در گذشته فکر می‌کردیم با برخوردهای شدید ، می‌توانیم جلو بروز آسيب هاي اجتماعي را بگیریم، اما امروز به نتیجه‌ دیگری رسیده‌ایم.
رئیس انجمن مددکاری ایران ورود مقام معظم رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی را نشانه‌بحران‌زا بودن این موضوع دانست
  سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۰۲:۵۸
پتوهای عقیم کننده در اصفهان جمع آوری شد
رئیس بازرسی اصناف استان اصفهان با بیان اینکه به تازگی پتوهایی از سطح بازار جمع آوری کردیم که دارای الیاف عقیم کننده است، گفت: امحای محصولات قاچاق سالم به منظور مبارزه با بیوتروریسم است. سلامت نیوز: جمع‌آوری پتوهایی با الیاف عقیم کننده از بازار اصفهان
  سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۰۵:۱۱
دستاوردهای چهار ساله وزارت ICT در بستر سازي و توسعه فضاي مجازي ايران
توسعه شبکه فیبر نوری و شبکه انتقال، افزایش پهنای باند داخل و بین‌الملل، توسعه دسترسی اینترنت پرسرعت ثابت و سیار و توسعه دسترسی اینترنت پرسرعت روستایی در کنار دیگر شاخص‌های کلیدی وزارت ارتباطات و....
  چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۲۸:۴۰
فرايند جهاني‌شدن و ظهور و گسترش رسانه‌هاي جديد چه تأثيري بر جايگاه مذهب داشته است؟
ادعاي ما در اين نوشتار اين است که: فرايند جهاني‌شدن فرهنگي و گسترش رسانه‌هاي جديد اجتناب‌ناپذير است؛ وباوجود چالش‌ها و بحران‌هايي که به همراه دارد ، استفاده از اين فضا و امکانات تقويت‌کننده و مروج امت واحد اسلامي و زمينه‌ساز جهاني‌شدن اسلام خواهد بود.
  سه‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۲۳:۳۴
لطفا وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه را به سامانه و شماره تلفن ۱۹۵ اعلام فرمایید
وزیر ارتباطات از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی وضعیت حجم اینترنت اپراتورها و نحوه محاسبه آن خبر داد. طی مدتی که از روی کار آمدن نسل سوم و چهارم ارتباطی می‌گذرد تعداد کاربران اینترنت موبایل به یک باره گسترش قابل توجهی پیدا کرده است.
  سه‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ ۰۸:۱۳:۲۸
بهترين زمان براي اينكه تمرين كنيد عادتي را در خودتان شكل بدهيد، آغاز روز كاري است
كارهايي كه در 10 دقيقه‌ي اول روز كاري خود انجام مي‌دهيد، تا حد زيادي مشخص خواهد كرد كه بقيه‌ي روز شما چقدر موثر خواهد بود. اگر مي‌خواهيد كارتان را با موفقيت آغاز كنيد، علاوه بر روابط خود با ديگران بايد به نحوه‌ي شروع روز كاري خود نيز اهميت بدهيد.
  شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۹:۰۱:۲۴
NGN ، متناسب با سطح و جهت توسعه نظام غربی ایجاد شده و توسعه پیدا کرده و ما قصد ورود آن به جامعه خود را داریم!
از آنجا که مبدع ICT تمدن خاصی است و به طور طبیعی در درون و ذات خود حامل یک فرهنگ است و این فرهنگ را با خود منتقل خواهد کرد. ما برای مقابله با این فرهنگ نیازمند برنامه ریزی هستیم.
  جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۰۶:۴۳
تاخير نابخشودني بخش كشاورزي در پيوستن به جنبش آینده پژوهی
برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی کشور (به ویژه در بخش کشاورزی) نه تنها قابلیت اجرا در حد قابل قبول را پیدا نکرده، حتی تمامی چشم‌انداز افق 1404 و پیش‌بینی‌های آن در بخش کشاورزی نیز مسلماً طی این مدت به وقوع نمی‌پیوندد.
  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۴۲:۱۹
مواد غذائي مورد نياز در 40 سال آینده به اندازه کل مواد تولید شده در 6 هزار سال گذشته است!
در آینده دور شکل تولید مواد غذایی تغییر خواهد کرد و هر انسان به کمک فناوری های دقیق از جمله روبات ها، چاپگرهای سه بعدی و چهاربعدی، بیوتکنولوژی، طراحی اقلیم و غیره غذای خود را تأمین خواهد کرد.
  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۲۷:۰۵
امروزتكنولوژي همه را غافلگير كرده ، باید مدیریت آتش نشانی داشت و همیشه در وضعیت آماده باش بود
آینده پژوهی، فرهنگ سازی، آموزش، آسیب شناسی، توجه به نیاز و سلایق جوانان امروز، ایجاد فضای تعامل و گفت و گو در فضای واقعی، توجه به پیوست فرهنگی و... را از جمله راهکارهای نهادینه کردن اخلاق در فضای مجازی است
  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۰۱:۱۴
با اين روند در قرن آينده اثري از جنگل هاي باراني در زمين نخواهد بود.
اغلب کشورها در کنفرانس ۲۰۱۵ پاریس متعهد به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و حفظ درجه حرارت زمین کمتر از دو درجه سانتیگراد شدند، این هدف بزرگ بدون توقف جنگل‌زدایی و یا حداقل کاهش نرخ جنگل زدایی در جنگل‌های انبوه بارانی امکان پذیر نخواهد بود.
  سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۰۱:۲۹
سیمرغ سی ام برای نخبگان ایرانی به پرواز درآمد؛ طلایه داران جشنواره خوارزمی معرفی شدند
جشنواره بین المللی خوارزمی باسابقه ترین رقابت علمی است که بعد از انقلاب اسلامی با هدف شناسایی و معرفی برترین های عرصه علم و صنعت بنیان گذاشته شد تا با ترغیب پژوهشگران مسیر شکوفایی علمی کشور و با حمایت از سرمایه های فکری برای ارائه راه حل های نوین و کاربردی، راه استقلال و خودکفایی اقتصادی هموار شود.
  سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۶:۰۴
جا انداختن موضوع "ایده تا بازار" در ایران ،نیازمند شکل گیری دانشگاه نسل سوم است
مقالات زیادی برای تبدیل درجه استادیاری به دانشیاری و سپس نایل شدن به درجه استادی چاپ شده که پس از آن به قفسه بایگانی سپرده شده اند، اما به لحاظ تولید علم و فناوری هیچ مشکلی از سطح جامعه حل نشده است و در تولید علم دنیا نیز تاثیر بسزایی نداشته ایم.
  دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ۲۰:۴۸:۰۰
نفس تنگ چقدر ، جان مرا میگیرد؛ سینه ام میسوزد
استاندار خوزستان گفت: در 10 سال گذشته در استان مه‌گرفتی همراه با گردوخاک شدید نداشتیم. مشکلی که امروز بوجود آمد مه‌گرفتگی و افزایش رطوبت پس از طوفان گردوخاک 8 بهمن بود. این طوفان بسیار شدید بوده است و هیچ وقت این‌ میزان گردوخاک را تجربه نکرده بودیم.
  یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۰:۵۷
علم پزشکی و علوم بهداشتی، در تاروپود زندگی ما نفوذ کرده و سبک زندگی ما را تعیین کرده‌اند
وقتي از تطبيق آموزه‌هاي اصيل با زندگي کنوني سخن مي‌گوييم، مقصودمان اين نيست که اکنون مي‌توان آن آموزه‌ها را محقق کرد، بلکه هدف انديشيدن به اين است که مي‌توان به‌گونه‌اي ديگر زندگي کرد.
  شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۱۵:۴۱
مسير پرچالش ساخت بازي هاي رايانه اي سبك ايراني - اسلامي (بايدها ونبايدها )
بازی‌های رایانه‌ای، یکی از عرصه‌های نوظهوری است که به‌شدت در میان کودکان، نوجوانان و جوانان در حال گسترش بوده و به‌عنوان بخش عمده‌ای از اوقات فراغت افراد، جای خود را در زندگی باز کرده است.
  شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲:۳۳
تحولات تکنولوژیک چگونه مراحل رشد جوامع بشری یکی پس از دیگری را رقم زده است
زندگی خانوادگی ، زندگی مذهبی ، ادبیات ، هنر ، ایستارهای سیاسی و غیره ، همه و همه عمیقاً و سریعاً در مدت زمان کوتاهی دستخوش دگرگونی قرار گرفته اند و هنوز نیز هم انقلاب تکنولوژیک ادامه دارد
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۲۱:۵۷:۱۲
۴۰ درصد کاربران آمریکائی مدعی هستند که به کمک اینترنت بر بیماری خود غلبه کرده‌اند
بمباران اطلا‌عاتی که لحظه‌به‌لحظه بر میزان آن افزوده می‌شود کاربران را با چندگانگی مواجه کرده و موجب شده تا آنها به سادگی نتوانند از بین انبوهی از اطلا‌عات، مطلب موردنظر خود را پیدا کنند.
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۰۱:۲۸
تأثیرهای فرهنگی ورود تکنولوژی، به ویژه در عرصه‌ی سبک زندگی، چیزی نیست که با فرافکنی گریزپذیر باشد
دانستن اینکه فناوری، سبک زندگی را دگرگون می‌سازد، چه سودی دارد؟ آیا با دانستن این امر می‌توان سبک زندگی را از دستبرد فناوری دور نمود؟ آیا این کار خردمندانه است؟ آیا مسئله‌ی فناوری و تأثیر آن بر سبک زندگی برای ما و دیگر مردم دنیا یکسان است؟
  جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۱۸:۱۸
در بیشتر مناطق جهان عرب جوانان را مصیبتی می‌دانند که باید سرکوب شوند
طبق نظرسنجی جوانان عرب (Arab Youth Survey) که شرکت اصدا در سال 2016 با 3500 جوان در 16 کشور انجام داد، آنها از بیشتر اخبار به صورت آنلاین آگاه می‌شوند، که بدین ترتیب سانسور کردن اخبار را در تلویزیون و روزنامه‌ها توسط دولت دشوار می‌کند.
  چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۱۸:۴۰
به تدريج اینترنت کارکردی همچون برق در زندگی روزمره خواهد داشت
پیش‌بینی دقیق آینده می‌تواند راه‌حل‌اندیشی برای آینده و چالش‌های پیش‌رو را تسهیل کند. درواقع با شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها و فراهم‌کردن زمینه بهره‌گیری درست از موارد مثبت رویارویی موثر با تهدیدات پیش‌رو می‌توان آینده را به شکل دیگری رقم زد
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۰۴:۵۲
دستور منع مهاجرت توسط دادگاه فدرال آمریکا معلق شد
یک قاضی دادگاه فدرال امریکا در واکنش به فرمان اجرایی دونالد ترامپ مبنی‌بر محدودیت ورود اتباع چندین کشور به ایالات متحده حکمی اضطراری را صادر کرد که به موجب آن دولت واشنگتن به طور موقت نمی‌تواند اتباع این کشورها را اخراج کند.
  شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۱۹:۲۰
براي تحقق رشد خوب؛چه هزينه هائي را بايد تحمل كنيم؟
رشد بد، به‌عنوانِ رشدی که تنها به عده‌ای سود رسانده و محیط‌زیست را نابود می‌کند، محتوم به شکست است. در مقابل، رشد خوب، به عنوانِ رشدی که سودش نصیبِ همۀ جامعه‌ شده و از محیط‌زیست هم محافظت می‌کند، می‌تواند نویدبخش باشد.
  جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۱۸:۴۶
همایش " اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل" در هندوستان برگزار میشود
رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند از برگزاری همایش بین‌المللی «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» با تاکید بر مدل‌های توسعه و پیشرفت هند در 19 و 20 اسفند ماه سال جاری در دهلی‌نو - شبه قاره هند خبر داد.
  جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ۰۶:۳۹:۱۵
تلفیق تکنولوژی های نوین ارتباطات با نرم افزارهای کاربردی به تحقق "عدالت اقتصادی و اجتماعی" سرعت مي بخشد.
در جهان اول تلاش دارند تا اندک محدودیت های زمانی و مکانی که در دسترسی به دولت الکترونیک و اینترنت وجود دارد را نیز برطرف کنند تا سطح دسترسی مردم را به خدمات الکترونیکی افزایش دهند.
  چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۴۹:۴۶
سرعت پیشرفت فناوری های نو آن قدر زیاد است که گاهی قدرت برنامه ریزی را از ما سلب می‌کند
معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان صدا وسيمادر دومین نشست کارشناسان برنامه‌ریزی فعالیتهای رسانه‌ای استانها گفت: نسخه دشمن در عرصه فناوری های نو استحاله ارزشهای حاکم بر جامعه اسلامی است.
  سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۳۵:۲۶
کارآفرینان ایرانی درآمريكا ؛ بخشي از چالش قانون ترامپ
زمانی یک مسلمان ایرانی بی هویت در این کشور بودم، حالا اما نایب رئیس شرکتی هستم که بالغ بر 200 استارتاپ به ارزش بیش از 20 میلیارد دلار را تحت پوشش خود قرار داده و هزارن شغل را در این سرزمین ایجاد کرده است
  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۱۷:۳۳
آرايش تمام قدصنعت فناوري در مقابل تصميم آقاي رئيس جمهور
ما باید این کشور را امن نگه داریم، اما باید این کار را با تمرکز روی کسانی که واقعا تهدید به شمار می‌آیند، انجام دهیم... ما باید درهای کشورمان را به روی مهاجرانی که به کمک نیاز دارند، باز نگه داریم؛ این چیزی است که باید باشیم
  یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۱:۰۱