فرادانش

چالش نوظهور دنياي فناوري آرامش را از پهلوانان اين عرصه سلب كرده است!
پیچیده بودن این مدل محاسبات باعث شده است تا دانشمندان سراسر جهان به‌شکل تیم‌های بین‌المللی یا دانشگاهی در تلاش باشند چالش‌های متعددی که در این حوزه وجود دارد را برطرف کنند.
  چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۵۶:۳۷
مرکز تابش "سینکروترون" با حضور ایران افتتاح خواهد شد
بنا به گفته معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بخشی از بدهی‌های ایران به پروژه «سزامی» پرداخت شده است و این امر موجب شد تا امروز همزمان با راه‌اندازی مرحله اول این پروژه، دو نماینده از ایران در این مراسم حضور داشته باشند.
  سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۲۹:۱۸
امکان سفر به گذشته در هاله اي از ابهام
اگر به خاطر ناکامی های زندگی، مرتبا به گذشته و اشتباهاتی که احیانا داشته اید فکر میکنید بهتر است که این دل مشغولی ها را کنار بگذارید چراکه ظاهرا امکان سفر به گذشته وجود دارد و میتوانید اشتباهات تان را جبران کنید.
  دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۱۶:۲۸
کلاه Optune طول عمر بیماران تومور مغزی را افزایش می‌دهد
در حالی که پزشکان همچنان در جستجوی راهی برای درمان کامل و قطعی سرطان هستند، تکنولوژی پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه داشته است. در همین رابطه، کلاه الکتریکی Optune ساخت شرکت نووکیور (Novocure)، از جدیدترین این پیشرفت‌هاست که به کمک آن، بیماران تومور بدخیم مغزی یا همان سرطان مغز طول عمر بیشتری خواهند داشت
  پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ۱۵:۵۴:۴۳
تفسیر یک نامه؛"جهل مرکب،ارمغان شبکه های اجتماعی برای نسل فردا"
من معتقدم که ما به دوستان حقیقی خود، علی‌رغم ایراداهایشان اهمیت می‌دهیم. این چیزی است که رسانه‌های اجتماعی، به طریقی در حال ریشه‌کن کردنش هستند. پروفایل فیس‌بوک خواهرم، مرا غمگین می‌کند زیرا او خیلی پیچیده‌تر از آن چیزی است که پروفایلش نشان می‌هد.
  پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ۰۶:۵۵:۱۷
چینی ها هوش مصنوعی را جدی گرفته اند؛ باور کنیم که چین پیشتاز فن آوری در آینده خواهد بود
چین در بیشتر حوزه‌های فناوری دنباله‌روی کشورهای غربی است؛ اما در زمینه هوش مصنوعی اوضاع متفاوت است و تحقیقات هوش مصنوعی در این کشور در حال جلو افتادن از دانشگاه‌ها و غول‌های تکنولوژی آمریکایی است.
  یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۱۹:۳۴
آنجا که رشدو توسعه تکنولوژی؛می تواند راهگشای کمال معنوی انسان باشد
تصور کنید، قدرت پردازش کوانتوم را، هوش مصنوعی و یادگیری عمیق ماشینی را که با پیشرفت‌های حوزه‌هایی مانند فناوری‌های زیستی و بیولوژیک و ساخت اعضای انسان، توانایی دخالت در هوش و ژنتیک، نانوتکنولوژی، پرینت سه‌بعدی و واقعیت مجازی در هم آمیزند.
  پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۱۹:۳۴
فقدان راهبرد و اولويت بندي مشخص ؛ وضعيت نامطلوب زيست فناوري كشوررا رقم زده است
كاربردهاي فراوان زيست فناوري، آن را به عنوان برجسته ترين نشانه پيشرفت بشر در قرن حاضر و همتراز با فناوري اطلاعات قرار داده و به يكي از مهمترين ابزارها براي تأمين نيازهاي متنوع و گوناگون تبديل كرده است.
  چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۳۲:۱۷
پولدارها باهوش ترند یا فقرا ؟
نتایج اولیه الگویی نگران‌کننده را نشان می‌دهد: کودکانی که در محیط‌های ناآرام رشد کرده‌اند، با توجه به اسکن‌های MRI، در بخش‌هایی از مغز خود که مرتبط با هوشیاری، تصمیم‌گیری و پردازش اخلاقی و احساسی است، ارتباطات هم‌زمان عصبی ضعیف‌تری دارند.
  شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۲۴:۵۹
پيام دگرگوني ديجيتالي اين است كه :هرچیزی که در حال حاضر از کلاود می‌دانیم تنها گامی کوچک در حرکت به‌سوی آینده است.
حرکت از معماری رایج و مرسوم به معماری جدیدی که بتواند مزیت‌های دگرگونی دیجیتالی را به‌همراه داشته باشد، گام بزرگی است. اما این گام باید برداشته شود.
  شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۱۰:۳۸
به‌نظرم هوش مصنوعی یک‌بار دیگر انسان‌ها را در کنار یکدیگر جمع خواهد کرد
در این مصاحبه ولوسو در ارتباط با روبات‌ها، برنامه‌نویسی پیشرفته و تهدیداتی که از جانب هوش مصنوعی ممکن است در آینده بشریت را در معرض تهدید قرار دهند، به گفت‌وگو پرداخته است.
  شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ۰۷:۴۰:۳۸
انسان ها چاره ای جز سایبورگ شدن ندارند
تنها فیلم‌های علمی و تخیلی هالیوودی این عقیده را ندارند و کارشناسان برجسته‌ای نظیر استیون هاوکینگ نیز بارها در رابط با هوش مصنوعی و خطراتی که پیشرفت کنترل نشده در این علم گسترده می‌تواند برای انسان‌ها به وجود بیاورد، هشدار داده‌اند. حالا ایلان ماسک (Elon Musk)، میلیاردر مورد علاقه‌ی همه‌ی گیک‌های خوره‌ی تکنولوژی، مصاحبه‌ی جدیدی داشته و از نگاهی جالب، به این مسئله‌ی حساس نگاه داشته است.
  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۱۱:۰۲
اهمیت آینده نگری نه براي پناه بردن به فردا، بلکه براي به کارگیری آن در سیاست گذاری امروز است
ناپایداری دوره های مدیریتی در اکثر اوقات، مدیران را متمایل به انجام برنامه های زودبازده و کوتاه مدت نموده و از اعمال سیاست های کلان و بلندمدت در دستگاه اجرایی تحت مدیریت اجتناب می نمایند.
  سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۳۲:۰۵
کریسپر تولد نوزاد با آپشن های درخواستی را ممکن میکند + فیلم با زیرنویس فارسی
این یک فناوری است — برای تغییر ژن‌ها — که بسیار عمومی و بحث بر انگیز است. و باعث صحبت‌های جالب زیادی شده. آیا باید ماموت‌های پشمالو را دوباره زنده کنیم؟ باید جنین انسان را تغییر دهیم؟ و اونی که از همه برام جالبتره:چطور میتونیم کل نسل یک گونه را که به نظرمان برای انسان مضر است از روی زمین محو کنیم، با استفاده از این فناوری؟
  یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۲۰:۴۱
5 شهر هوشمند ایران ؛ از رویا تا واقعیت
یکی از عبارات مورد توجه مدیران شهری در این راستا، "شهر هوشمند" بوده است که اگر آمار وجود بیش از 400 شهر و شهرک هوشمند در دنیا را مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم، یکی از اهداف مدیران شهری که شاخصه موفقیت آنها در جایگاه مدیریت را سنجش می‌کند، میزان تحقق شهر هوشمند است.
  سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۴۳:۵۲
آيا ايران هم سهمي در صادرات زيست فناوري دهه آينده كسب خواهد كرد؟
براساس تغییرات و تحولات دهه هاي اخير، دنیا یک نظام جدید اقتصادی را به اسم اقتصاد زیستی تعریف کرده است. یعنی چشم ببندید بر روی نفت و همه منابع تولیدی که از ذخایر زیر زمینی تامین می شود.
  سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۵۳:۵۱
ظهور مدرنیتۀ عاریتی ؛ مسکن داریم امّا سُکنا نه،خانه داریم امّا خانمان نه
جدال سنت و مدرنیته و آشوب‌ها و اضطراب‌ها و دلپریشی‌هایش در روان انسان،اخلاق عمومی،و نهادهای اجتماعی را از جهات بسیاری بررسی کرده‌اند،امّا چندان از زاویۀ معماری و فضاهای شهری بدان پرداخته نشده است.
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۵۲:۰۸
آیا باور کنیم که بدل به چرخ دندۀ اتوماسیون تکنولوژی شده ایم؟
دیگر،تحولات تکنولوژیک را قرن به قرن حساب نمی کنند،بلکه دهه به دهه،و شاید تا چندگاهی دیگر،سال به سال و ماه به ماه بشمارند.امّا این تحولات عظیم و شگرفت علی رغم بَرکات و نَعماتِ بسیاری که برای ما انسانها به ارمغان آورده ولی دو چیز بنیادین را از ما سلب کرده است:معنا و طبیعت.
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۴۶:۳۵
هوش مصنوعی آیا پایان جهان خواهد بود؟
هوش مصنوعی امروزه از روبات‌ها گرفته تا دستیارهای صوتی روی موبایل در حال رشد و فعالیتند و تقریبا هیچ بخشی از تکنولوژی را نمی‌توان یافت که هوش مصنوعی در آن فعالیتی نداشته باشد. علیرغم همه نگرانی ها پروفسور ولوسو نگاه متفاوتی را نسبت به این موضوع دارد ...
  شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۴۲:۲۶
به پیامدها بیندیش تا در بحران‌ها گرفتار نشوی؛آینده‌پژوهی و مهندسی هوشمندانه آینده
تمامی اقوام و ملت هایی که راه صعود و رسیدن به قاف حادثه را شروع کردند، مزیت رقابتی خاصی نداشتند، توان آن چنانی نداشتند اما امید داشتند، انگیزه و همدلی داشتند ، که این ها می تواند در آینده پژوهی به شدت نمود پیدا بکند
  جمعه ۰۱ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۲۸:۲۳
روش جدید برای پیش‌بینی مرگ هفت سال آینده
محققان به تازگی محققان موفق شده‌اند با یک آزمایش خون که هزینه آن تنها ۴۰ پوند است، خطر سکته قلبی را در افراد پیش بینی کنند. آن ها حتی می توانند با این آزمایش احتمال ایجاد حمله قلبی در افراد در هفت سال آینده را نیز پیش بینی کنند.
  چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۲۳:۰۶
DeepMind مهار نشدني است، دست اندر كاران هوش مصنوعی به کجا می روند؟
هم اکنون نیز نشانه های کوچکی وجود دارند دال بر اینکه در آینده یادگیری تقویت شده به ایجاد شرایطی می انجامد که در آن، ماشین ها به سادگی غیرفعال نمی شوند و در برابر این مساله مقاومت خواهند کرد.
  چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۴۷:۲۱
آياورود هوش مصنوعی به معنای پایان و ویرانی زندگی انسان هاست؟
الون ماسک (ELON MUSK) موسس دو شرکت تسلا موتورز و شرکت فضایی SpaceX ، چندی پیش در مصاحبه خود اعلام نمود مشکلات ناشی از روند پیشرفت روبات ها و توسعه های نرم افزاری در حوزه هوش مصنوعی تا ۲۰ سال آینده خطرناک تر از بمب های هسته ای است !
  سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۳۴:۰۷
آیا در پنجاه سال آینده ایران مفاهیم مرتبط با علم دنیا را درک خواهد کرد؟
رده‌بندی یک تا صد یا تا هزار در مورد دانشگاه‌های دنیا باب شده است. ارقام اعلام شده این رده‌بندی‌ها از جنس "ارقام بی‌معنی" در علوم فیزیکی است که در اول دانشگاه تدریس می‌شود. اما نوعی رده‌بندی است که معادل است با لگاریتم رده‌بندی‌های مرسوم.
  سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۵۳:۰۳
تیم های 2 پیتزائی،رمز پیشتازی واستقرارآمازون در نوک پیکان فناوری
رایس می گوید که اگر ایده ها مقبول واقع شوند، آزمایش های کوچکی صورت می گیرد و سپس در گذر زمان رشد می کنند. این در حالیست که در سایر شرکت های بزرگ، وقتی یک مدیر عامل ایده ای را ستایش کند، تمام کمپانی برای به حقیقت تبدیل شدن همان ایده بسیج می شود. این یک دستورالعمل عالیست برای هدر دادن وقت و هزینه شرکت.
  جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ ۰۷:۴۶:۵۹
مرگ آینده‌پژوهی درآستانه ظهور تكينگي ؛ ازنظريه تا واقعيت!
هم‏ اکنون در دورانی به سر می ‏بریم که فاصله تولید علم و تبدیل آن به ابزار بسیار کوتاه شده، دیگر کسی از شنیدن خبر اختراع و اکتشاف جدید در هیچ حوزه ‏ای از علم شگفت ‏زده نمی ‏شود و این را امری بدیهی پنداشته و پیشرفت و توسعه را بخشی جدانشدنی از دنیای امروز می‏ داند.
  چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۰۷:۱۷
در 2025 نفت جای خود را به ساختارهای سلولزی خواهد داد که کاملا با محیط زیست سازگار هستند.
در سال‌های اخیر بیشترین میزان سرمایه‌گذاری بر روی مؤسسات علمی بوده است ولی هنوز هم اکثر تحقیقات و آزمایشات مهم و موثر، در دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی انجام می‌شوند.
  سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۴۵:۲۲
اقتصاد ايران در سال 2017 ميلادي براساس گزارشي از صندوق بين المللي پول
صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی‌های مربوط به اقتصاد جهان در سال 2017 رشد اقتصادی ایران را برای سال 2017 برابر با 7/ 3 درصد پیش‌بینی كرده است. این در شرایطی است که ایران سال 2015 را با رشد صفر درصد پشت‌سر گذاشته بود.
  سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۵۹:۵۴
تا سال 2030 براي نخستين بار اكثريت مردم جهان ديگر فقير نخواهند بود و طبقه متوسط بسيار رشد خواهد كرد
شوراي اطلاعات ملي آمريكا يا اِن‌آي‌سي هر چهار سال گزارشي را منتشر مي‌كند كه چشم‌انداز جهان از دريچه تحليل‌هاي تحليل‌گران اين سازمان را نشان مي‌دهد. اين گزارش كه حاصل تحليل‌هاي پيچيده روند رشد اقتصادي كشورها و تجارت بين‌الملل از سوي برخي از سرشناس‌ترين و مجرب‌ترين تحليل‌گران و انديشمندان اقتصادي دنيا است، منبع بسياري از سياست‌گذاري‌ها در كشورهاي جهان قرار مي‌گيرد.
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ۱۸:۳۸:۰۳
از خودروهای هیبریدی چه میدانید؟
با وجود خودروهای هیبریدی متفاوت در بازار، هنوز هم افراد زیادی هستند که از طرز کار این نوع خودروها آگاهی چندانی ندارند. در زمان خریدن یک خودروی جدید، خریداران نه‌تنها به جنبه‌های زیست‌محیطی توجه می‌کنند بلکه دنبال گزینه‌هایی جایگزین نیز هستند.
  پنجشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۵ ۱۷:۰۹:۱۳
طراحی آشپزخانه‌های آینده توسط IKEA + فیلم
با توجه به توسعه فناوری ها و سبک زندگی مدرن، دنیا در سال 2025 چگونه خواهد بود؟ آیا آشپزخانه های آینده با فناوری پیشرفته هماهنگ خواهند بود؟ طرح مفهومی آشپزخانه سال 2025 که توسط شرکت"Ikea " ارائه شده است پاسخگوی سوالات شما است!
  دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵ ۱۷:۳۱:۲۸
اگر بشر نفهمد رسالت انبیا درست نیست؛ گفتگویی چالشی با غلامحسین دینانی
الان که اواخر عمر من هست اولین کتابم همان کتاب «قواعد کلی فلسفی در فلسفه اسلامی» برایم از همه مهمتر است، بعد هم کتاب «وجود رابط مستقل در فلسفه اسلامی». معمولاً پدر و مادرها فرزند اول را بیشتر دوست دارند!
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۳۶:۳۲
فرسایش خاک در ایران 4 برابر بیشتر از میانگین جهانی
بيست‌وهشتمين نشست كميسيون انرژي و محيط‌زيست اتاق تهران با پرداختن به مساله محيط‌زيست و نقش بخش‌خصوصي در بهبود وضعيت آن، برگزار شد و در آن وضعيت توليد آلايندگي و تخريب‌هاي زيست محيطي صنايع مورد بررسي قرار گرفت.
  چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۳۵:۳۰
پیش‌بینی ۱۰ سال پیش درباره سال ۲۰۱۷ چگونه بود؟ + فیلم
اکنون که کمتر از یک ماه به پایان سال ۲۰۱۶ باقی مانده و بسیاری از افراد حتی به‌سرعت پیشرفت فناوری در این سال‌ها نیز توجهی نداشته‌اند. اما ۱۰ سال پیش، در سال ۲۰۰۷ شبکه NBC News با تهیه گزارشی اقدام به پیش‌بینی تکنولوژی آینده بشر در سال ۲۰۱۷ کرد.
  شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۱۷:۱۰:۵۴
آیا ساخت ستاره بر روی زمین امکان پذیر است؟
اگر به ستاره ها به عنوان ماشین آمیزش اتمی نگاه کنیم، نوع بشر مشابه آن را بر روی کره ی خاکی ساخته است. اما این اکتشافات محدودیت هایی نیز دارد. ستاره های مصنوعی دانشمندان اندک بوده و نهایتا تا چند ثانیه باقی می مانند.
  جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ۱۵:۳۷:۲۵
نگران ظهور پسا انسان نباشید؛ مصطفی سلیمان : هنوز هوش مصنوعی عمومی با ما فاصله دارد
یادگیری ماشینی و هوش کامپیوتری روز به روز کاربردهای بیشتری در حوزه های نوظهور فناوری، از کلان داده ها گرفته تا ماشین های خودران، پیدا می کنند. با این حال مصطفی سلیمان مدیرعامل شرکت دیپ مایند که در سال 2014 از سوی گوگل خریداری شد، معتقد است هنوز راه درازی تا دستیابی به هوش عمومی مصنوعی یا همان General AI در پیش داریم.
  سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۰۸:۲۰:۱۴
چرا استیو جابز هر روز صبح این سوال را از خود می پرسید؟!
آیا تا بحال پیش آمده در حین رانندگی حواستان به کلی پرت شده باشد و ناگهان متوجه شدید که به مقصد رسیده اید و تعجب کنید که چطور اصلا این مسیر را آمده اید؟ در مسیر زندگی هم خیلی پیش می آید که ما روند زندگی را به دست سیستم اتوپایلوت می سپاریم و ناگهان متوجه می شویم که در طول مسیر کلا اهداف و اشتیاق های خود را فراموش کرده ایم. اما قطعا شما هم موافقید که زندگی را نباید به این شکل گذراند.
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ۱۵:۰۲:۱۸
نخستین پیش‌بینی از اقتصاد ایران و جهان در 2017
اکونومیست پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال 2017 را ارائه کرد. این موسسه معتبر، در گزارش خود پیش‌بینی کرده که نرخ تورم تک‌رقمی اقتصاد ایران در سال آینده هم با ثبت سطح 9 درصدی پایدار بماند و تولید ناخالص داخلی ایران، رشدی 4/ 5 درصدی را در سال آینده تجربه کند. اکونومیست در گزارش خود عنوان کرده که 10 کشور از آسیای شرقی، آفریقا و خاورمیانه بیشترین نرخ‌های رشد اقتصادی در سال آینده را از آن خود می‌کنند که در صدر آنها، یمن قرار دارد.
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۵:۱۴:۱۲
از تحریک جریان مستقیم مغز چه میدانید؟
استفاده از tDCS در اختلالات دوران کودکی همچون بیش فعالی/عدم تمرکز (ADHD)، اختلالات یادگیری (LD)، اختلال درخودماندگی (Autism)، تاخیر تکلم و عقب ماندگی ذهنی (Mental Retarded) روند گسترده¬ای داشته و امید تازه ای برای درمان این اختلالات به وجود آورده است.
  چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵ ۱۱:۱۳:۱۶
این ابزار با استفاده از اطلاعات فیسبوک شما، آینده‌تان را پیش‌بینی می‌کند
روزانه اطلاعات خواسته یا ناخواسته زیادی در مورد شخصیت و سبک زندگی زندگی‌مان در اینترنت در فضای مجازی به‌جای می‌گذاریم. این بزار با تحلیل این اطلاعات و با دسترسی داشتن به «داده‌های بزرگ» آینده‌تان را پیش‌بینی می‌کند
  سه‌شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵ ۱۴:۳۱:۵۸
از سرد شدن هوای تهران تا گرم شدن 20 درجه ای دمای قطب شمال
امروز در خبر ها آمد دمای قطب شمال 20 درجه گرم تر شده است و این در حالی است که دمای تهران حدودا همین ادازه سرد تر شده. به نظر میرسد با روند افزایش دمای زمین شاید در آینده نزدیک زمستان ها برای گرمای بیشتر به قطب سفر کنیم.البته اگر در زمین حیاتی باقی مانده باشد
  دوشنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۰۸:۰۹