فرادانش

آپلود یا دانلود اندیشه‌ها از مغز به کامپیوترو برعکس
معمولا اخبار مربوط به پیشرفت‌های تکنولوژی همراه با بزرگ‌نمایی روایت می‌شوند؛ اما گاهی وقت‌ها، برخی از این تکنولوژی‌ها واقعا می‌توانند جهان را تغییر دهند.در حال حاضر اخبار مربوط به هوش مصنوعی توجه زیادی را به خود جلب می‌کند...
  یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۵۸:۱۱
دستاوردی که افقی پر مخاطره از توسعه فناوری را هشدار می دهد
دانشمندان هشدار داده‌اند احتمالا مجرمان سایبری می‌توانند با استفاده از نمونه‌های تقلبی خون یا آب دهان اطلاعات را از آزمایشگاه‌های جنایی پلیس بدزدند، رایانه‌های دانشگاه‌ها را هک کنند یا حتی فایل‌های ژنوم محققان را آلوده کنند.
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۳۶:۰۹
چالش نوظهور دنياي فناوري آرامش را از پهلوانان اين عرصه سلب كرده است!
پیچیده بودن این مدل محاسبات باعث شده است تا دانشمندان سراسر جهان به‌شکل تیم‌های بین‌المللی یا دانشگاهی در تلاش باشند چالش‌های متعددی که در این حوزه وجود دارد را برطرف کنند.
  چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۷:۵۶:۳۷
چینی ها هوش مصنوعی را جدی گرفته اند؛ باور کنیم که چین پیشتاز فن آوری در آینده خواهد بود
چین در بیشتر حوزه‌های فناوری دنباله‌روی کشورهای غربی است؛ اما در زمینه هوش مصنوعی اوضاع متفاوت است و تحقیقات هوش مصنوعی در این کشور در حال جلو افتادن از دانشگاه‌ها و غول‌های تکنولوژی آمریکایی است.
  یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۱۹:۳۴
ظهور مدرنیتۀ عاریتی ؛ مسکن داریم امّا سُکنا نه،خانه داریم امّا خانمان نه
جدال سنت و مدرنیته و آشوب‌ها و اضطراب‌ها و دلپریشی‌هایش در روان انسان،اخلاق عمومی،و نهادهای اجتماعی را از جهات بسیاری بررسی کرده‌اند،امّا چندان از زاویۀ معماری و فضاهای شهری بدان پرداخته نشده است.
  دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۵۲:۰۸
آیا در پنجاه سال آینده ایران مفاهیم مرتبط با علم دنیا را درک خواهد کرد؟
رده‌بندی یک تا صد یا تا هزار در مورد دانشگاه‌های دنیا باب شده است. ارقام اعلام شده این رده‌بندی‌ها از جنس "ارقام بی‌معنی" در علوم فیزیکی است که در اول دانشگاه تدریس می‌شود. اما نوعی رده‌بندی است که معادل است با لگاریتم رده‌بندی‌های مرسوم.
  سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۵۳:۰۳
اقتصاد ايران در سال 2017 ميلادي براساس گزارشي از صندوق بين المللي پول
صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی‌های مربوط به اقتصاد جهان در سال 2017 رشد اقتصادی ایران را برای سال 2017 برابر با 7/ 3 درصد پیش‌بینی كرده است. این در شرایطی است که ایران سال 2015 را با رشد صفر درصد پشت‌سر گذاشته بود.
  سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ۰۸:۵۹:۵۴
تا سال 2030 براي نخستين بار اكثريت مردم جهان ديگر فقير نخواهند بود و طبقه متوسط بسيار رشد خواهد كرد
شوراي اطلاعات ملي آمريكا يا اِن‌آي‌سي هر چهار سال گزارشي را منتشر مي‌كند كه چشم‌انداز جهان از دريچه تحليل‌هاي تحليل‌گران اين سازمان را نشان مي‌دهد. اين گزارش كه حاصل تحليل‌هاي پيچيده روند رشد اقتصادي كشورها و تجارت بين‌الملل از سوي برخي از سرشناس‌ترين و مجرب‌ترين تحليل‌گران و انديشمندان اقتصادي دنيا است، منبع بسياري از سياست‌گذاري‌ها در كشورهاي جهان قرار مي‌گيرد.
  دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ۱۸:۳۸:۰۳
نخستین پیش‌بینی از اقتصاد ایران و جهان در 2017
اکونومیست پیش‌بینی خود از چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال 2017 را ارائه کرد. این موسسه معتبر، در گزارش خود پیش‌بینی کرده که نرخ تورم تک‌رقمی اقتصاد ایران در سال آینده هم با ثبت سطح 9 درصدی پایدار بماند و تولید ناخالص داخلی ایران، رشدی 4/ 5 درصدی را در سال آینده تجربه کند. اکونومیست در گزارش خود عنوان کرده که 10 کشور از آسیای شرقی، آفریقا و خاورمیانه بیشترین نرخ‌های رشد اقتصادی در سال آینده را از آن خود می‌کنند که در صدر آنها، یمن قرار دارد.
  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۵:۱۴:۱۲